Już wkrótce zacznie obowiązywać ustawa, wprowadzająca zmiany w prawie spadkowym.
Ustawa ma na celu zmniejszyć liczbę prowadzonych przez sądy spraw spadkowych. Zmiany w kwestii dziedziczenia wykluczą z niego sporą grupę osób.

Nowelizacja prawie spadkowym nie tylko ograniczy grupę osób powołanych do dziedziczenia. Zmiany pojawią się także na innych płaszczyznach.
  • Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

  • Trzecia grupa spadkowa z ograniczeniami.

  • Możliwość uznania niegodności dziedziczenia spadku.

  • Odrzucenie spadku za dzieci.

Spadek od teraz łatwiej będzie odrzucić, dotyczy to głównie rodziców, którzy dotąd musieli uzyskać zgodę sądu na odrzucenie spadku, teraz dotyczyć ich będzie większa swoboda. Najważniejsze zmiany prawne dotyczą jednak trzeciej grupy spadkowej, zstępne od teraz przechodzić ma wyłącznie na dzieci i wnuki w linii prostej, nie jak dotąd wnuki cioteczne lub stryjeczne.

Ciekawą zmianą jest możliwość uznania niegodności dziedziczenia spadku. Wykluczenie z kręgu spadkobierców odbywać się będzie na podstawie dwóch przesłanek.
  • 1. Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego na rzecz spadkodawcy.

  • 2. Uchylanie się od opieki nad spadkodawcą (władza rodzicielska, rodzicielstwo zastępcze, małżeński obowiązek wzajemnej pomocy, wsparcie na linii rodzic - dziecko).

Niezależnie od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą, osoba niegodna dziedziczenia może być wykluczona. Przepisy te sprawią, że prawo spadkowe stanie się bardziej przyjazne dla osób, które wobec spadkodawcy pozostawały uczciwe.

~Graaszka

01-11-2023 06:20 1 2

Nie zgadzam się aby testament był świętością. Osobiście znam przypadek gdy testament notarialny był ewidentnym przekrętem. Przed sądem został obalony i sąd orzekł dziedziczenie ustawowe.
Odpowiedz

~Asa

29-10-2023 05:52 1 9

Dobrze że 2 podpunkt został rozszerzony, mam chorą siostrę przebywa w ośrodku opiekunczyn_ tylko ja i mama ja odwiedzamy- w przypadku śmierci i podziału majątku- w postępowaniu sądowym będzie brać udział cała rzesza spadkobierców- i wszyscy technicznie mają prawa......ogólnie na forum rodziny nie przyjemna sytuacja, bo wtedy otwarcie trzeba by wystąpić i nazwać to po imieniu tj. niegodność dziedziczenia
Odpowiedz

~Spadkodawca

28-10-2023 05:02 9 2

Nareszcie jakieś sensowniejsze zmiany. Powinny iść jeszcze dalej i np. gdy spadkodawca określi w testamencie kto ma prawo dziedziczyć jego majątek powinno to być rzeczą świętą. Żadnych zachowków. Teraz często rodzina przypomina sobie o zmarłym dopiero ,gdy dzielona jest masa spadkowa
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.