Wyjazd do sanatorium może bardzo poprawić stan zdrowia, jednak trzeba się liczyć z kosztami. Niektórzy ubezpieczeni mogą skorzystać z refundacji turnusu przez ZUS. Kto i w jakich okolicznościach może pojechać do sanatorium dzięki refundacji ZUS?
Możliwość skorzystania z sanatorium na NFZ nie dotyczy każdego. Taki przywilej otrzymać mogą jedynie osoby, którym pogarszający się stan zdrowia utrudnia wykonywanie obowiązków pracowniczych. ZUS może w takim przypadku opłacić wyjazd do sanatorium, jeżeli jest szansa na to, że rehabilitacja przywróci ubezpieczonemu zdolność do pracy.

O rehabilitację w sanatorium na koszt ZUS ubiegać się mogą osoby, które podlegają przynajmniej jednemu z ubezpieczeń, pobierają świadczenia rehabilitacyjne, lub też zasiłek chorobowy. Z przywileju sanatorium na koszt ZUS skorzystać mogą także emeryci, pod warunkiem że pozostają aktywni zawodowo. Pierwszym krokiem przy staraniach o dofinansowanie jest wizyta u lekarza rodzinnego, który powinien wypełnić wniosek, że konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej. Co dalej?

Katalog firm - Rehabilitacja


Wypełniony przez lekarza rodzinnego, lub lekarza pierwszego kontaktu wniosek, przesłać należy do ZUS wraz z całą dokumentacją medyczną opisującą przebieg leczenia. To jednak nie koniec, dodatkowe badania przeprowadzić musi także lekarz orzecznik ZUS, to właśnie od niego zależy decyzja o refundacji sanatorium. Badanie ma stwierdzić, czy chory po turnusie ma szansę wrócić do aktywności zawodowej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.