Prokuratura Krajowa poszukuje listem gończym Krzysztofa Wolana z Krosna. Czy ma to związek napadem na właściciela kantoru w 2000 roku i jego zabójstwem w 2009 roku?
24 października br. Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie poinformował, że wydał postanowienie o poszukiwaniu listem gończym 51-letniego krośnianina Krzysztofa Wolana, podejrzanego o popełnienie rozboju z użyciem niebezpiecznego przedmiotu kwalifikowanego z art. 280 § 2 kk i inne.
Prokuratura apeluje, aby wszelkie informacje mogące pomóc w ustaleniu miejsca przebywania poszukiwanego mężczyzny, kierować do Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie pod numer tel. 47 828 33 23 lub nawiązać kontakt z najbliższą jednostką Policji.

Wcześniej, bo w czerwcu tego roku Komenda Miejska Policji w Krośnie informowała, że policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego krośnieńskiej komendy pod nadzorem prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, pracują nad sprawą rozboju sprzed blisko 23 lat. Śledczy powrócili do sprawy rozboju na właścicielu kantoru, do którego doszło w grudniu 2000 r. Mężczyzna został zaatakowany na chodniku przez dwóch sprawców, którzy ukradli mu saszetkę z pieniędzmi, po czym oddalili się pieszo w kierunku obiektów sportowych przy ul. Bursaki w Krośnie.

Dzięki opublikowaniu w marcu 2023 roku komunikatu o powrocie śledczych do sprawy napadu sprzed blisko 23 lat, pojawiły się nowe i dotychczas nieznane wątki.
Podkomisarz Paweł Buczyński z KMP w Krośnie informował, że na podstawie uzyskanych informacji ustalono m.in., że przestępcy poruszali się prawdopodobnie samochodem osobowym marki Ford. Ten sam pojazd widziany był również w rejonie przejścia granicznego ze Słowacją. Ponadto ustalono, że przestępcy mogli współpracować z osobami pracującymi na miejskim targowisku przy ul. Legionów w Krośnie.

- Dziękując wszystkim osobom, które przyczyniły się do przekazania tych niezwykle istotnych informacji, zwracamy się z prośbą do mieszkańców przygranicznych miejscowości, pracowników miejskiego targowiska w Krośnie oraz podmiotów prowadzących działalność związaną z wymianą walut w rejonie przejścia granicznego ze Słowacją, o przekazywanie kolejnych informacji pomocnych w ustaleniu sprawców tego rozboju. Ponadto poszukujemy świadków wśród ówczesnej młodzieży, która w 2000 r. korzystała z obiektów skateparku na terenie MOSiR przy ul. Bursaki w Krośnie. Śledczy nie wykluczają, że sprawa rozboju może mieć związek z późniejszym zabójstwem przedsiębiorcy w 2009 r. - apelował podkomisarz Paweł Buczyński.

Ulica Lenarta w Krośnie - miejsce, w którym doszło do rozboju
fot. archiwum KMP Krosno / Ulica Lenarta w Krośnie - miejsce, w którym doszło do rozboju

Do zabójstwa doszło 31 lipca 2009 r. Około godziny 13 do jednego z domów przy ul. Lenarta w Krośnie zapukał mężczyzna. Kiedy właścicielka otworzyła drzwi, napastnik wtargnął do środka, sterroryzował kobietę przedmiotem przypominającym pistolet i zażądał wydania pieniędzy oraz biżuterii. Bandyta skrępował swoją ofiarę i przez kilkadziesiąt minut czekał na powrót jej 77-letniego męża, który prowadził kantor wymiany walut na placu targowym przy ul. Legionów w Krośnie.
Kiedy gospodarz wszedł do domu, przestępca zaatakował go i ranił ostrym przedmiotem w szyję. Sprawca skradł mężczyźnie pas z saszetką, w której były pieniądze oraz biżuterię (między innymi pierścionki, złote łańcuszki, w tym jeden z przywieszką w kształcie serca) wydaną wcześniej przez jego żonę i uciekł prawdopodobnie w kierunku ul. Bursaki.
Po ucieczce bandyty, kobieta uwolniła się i wezwała pomoc. Obrażenia, których doznał jej mąż, okazały się tak rozległe, że nie udało się uratować jego życia.
Nie odnaleziono pistoletu P-83 wraz z amunicją, który legalnie posiadał zmarły od czasu, gdy w 2000 roku miał miejsce na niego napad. Na podstawie relacji świadków policji udało się stworzyć portret pamięciowy zabójcy. Ustalono również, że przestępca prawdopodobnie przebywał w rejonie ul. Lenarta dzień przed napadem.

Zapytaliśmy Prokuraturę Krajową, czy opublikowany list gończy ma związek z wcześniejszymi komunikatami policji (m.in. marzec i czerwiec br.) dotyczącymi poszukiwania sprawcy napadu na właściciela kantoru wymiany walut w Krośnie (2000 rok) i jego zabójstwa (2009 rok)?

- Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz wykonywane i planowane czynności procesowe, na obecnym etapie nie udzielamy bliższych informacji, co do przedmiotu i zakresu prowadzonego śledztwa - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

~Bronek

31-10-2023 13:48 6 7

Policja to najpierw: "na obecnym etapie nie udzielamy bliższych informacji". A jak sobie nie poradzą to: zwracamy się z prośbą do mieszkańców o przekazywanie informacji pomocnych w ustaleniu sprawców. I tak za każdym razem !!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.