Przy składaniu deklaracji PIT za 2023 rok skorzystać możemy z wielu ulg, obniżek i zwolnień, dzięki którym kwota do zapłaty będzie o wiele niższa, a zwroty nadpłat spore. Kto i w jaki sposób może skorzystać z ulg podatkowych?
Sezon podatkowy 2024 trwał będzie od 15 lutego do 30 kwietnia. Aktualnie rozliczanie się z Urzędem Skarbowym jest o wiele prostsze. Obywatele mają do wyboru dwie metody, tradycyjną, czyli wizyta w urzędzie wraz z kompletem ręcznie wypełnionych dokumentów oraz drugą, znacznie wygodniejszą, czyli rozliczenie online. Osoby, którym zależy na skorzystaniu z ulg i obniżek, powinny pilnować terminu składania zeznań, gdyż po jego upływie zeznanie zostanie złożone automatycznie bez przyznania ulg. Przy rozliczaniu się przez internet trzeba pamiętać o samodzielnym wprowadzeniu ulg, które się nam należą.

Warto pamiętać, że im szybciej złożymy zeznanie, tym szybciej zwrot z podatku trafi na nasze konto, dlatego nie ma co czekać na ostatni termin. Osoby, które w 2023 nie przekroczyły kwoty dochodu w wysokości 30 tysięcy złotych, nie odprowadzają podatku dochodowego, tym samym nie przysługują im też żadne ulgi.

Pierwszą z ulg dla podatników jest Ulga rodzina 4 plus. Z podatku zwolnieni są rodzice, posiadający 4 lub więcej dzieci, każdego z rodziców odrębnie dotyczy limit 85.528, po przekroczeniu tej kwoty podatek odprowadzić już trzeba.

Podatnicy mogą skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej, skierowanej do właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości dokonujący inwestycji w budynek, w celu zmniejszenia jego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ulga termomodernizacyjna dotyczy też osób, które dokonały całkowitej lub częściowej zamiany źródła ciepła na odnawialne. Odliczana kwota nie może być jednak wyższa niż 53 tysiące zł.
Osoby niepełnosprawne lub opiekunowie prawni niepełnosprawnych również mogą liczyć na ulgi podatkowe, na leki oraz samochód, pod warunkiem że ich przychody roczne nie przekroczyły 16 061,28 zł. Prorodzinna ulga przewiduje z kolei odliczenia od podatku za każde dziecko do 18 roku życia lub do 26 roku życia w przypadku dalszej nauki.

Na ulgę podatkową liczyć mogą także honorowi dawcy krwi. W ich przypadku rekompensata wynosi 130 zł za litr, pod warunkiem że odliczenie nie przekroczy 6% dochodu. Właściciele zabytków dokonujący inwestycji także mogą dokonać odliczenia od podatku w wysokości 50% kosztów, jakie ponieśli.

Większość z tych ulg przy rozliczaniu online trzeba wprowadzić samodzielnie, w przeciwnym razie pieniądze przepadną.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.