Posłuchaj:

Koncertem Rodzinnym u Amelii Załuskiej zainaugurowany został w sobotę XV jubileuszowy Festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju.
Przez dwa dni (4-5 listopada) w Iwoniczu-Zdroju odbywa się 15. już edycja Festiwalu im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego.

W sobotni wieczór, w szczelnie zapełnionej sali widowiskowej Wczasowicz odbył się "Koncert Rodzinny u Amelii Załuskiej".

- Gen muzyczny w rodzinie Załuskich nie zaginął. On trwa i myślę, że oprócz festiwalu będziemy się spotykać też na innych koncertach w tej wspaniałej sali - powiedział Michał Załuski, potomek rodziny Ogińskich i Załuskich, witając widzów koncertu.

Festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju

O tym dlaczego akurat festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego odbywa się w Iwoniczu-Zdroju opowiedziała Halina Józefczyk-Habrat, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju. Otóż Michał Załuski jest potomkiem Michała Kleofasa Ogińskiego i jego córki Amelii z książąt Ogińskich Załuskiej. Sobotni wieczór poświęcony był właśnie Amelii Załuskiej.

- Była to niezwykła kobieta. Upamiętniliśmy ją na medalu z okazji 25-lecia naszego stowarzyszenia, a za kilka tygodni powinien być gotowy odlew gipsowy ławeczki Amelii Załuskiej. Chcielibyśmy, żeby ławeczka wykonana z brązu w przyszłym roku stanęła przed budynkiem, który sama zaprojektowała, czyli przed Starym Pałacem. Amelia była architektem i urbanistą naszego Iwonicza. Była również obdarzona talentem muzycznym. Pisała utwory na skrzypce i fortepian - walce, marsze, w tym "Echa Iwonicza". Była też poliglotką, znała kilkanaście języków - powiedziała Halina Józefczyk-Habrat.

W tym roku podczas festiwalu występują znakomici gdańscy artyści związani muzycznie z Iwo Załuskim: skrzypaczka Natalia Walewska - koncertmistrzyni Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, mająca w dorobku laury wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów i Rafał Lewandowski (fortepian) - koncertujący w wielu krajach Europy i USA.

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Natalia Walewska brała udział w prestiżowych wydarzeniach, wykonując między innymi polonezy Michała Kleofasa Ogińskiego. Światowe prawykonanie kompozycji Ogińskiego odbyło się w Gdańsku wspólnie z pianistą Iwo Załuskim z Walii, prapraprawnukiem Michała Kleofasa Ogińskiego. Polonezy zostały zarejestrowane w 2019 roku na płycie "Perły Kultury Polskiej". W 2021 roku po uzyskaniu stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zrealizowała projekt "Ocalić od zapomnienia Perły Polskiej Kultury". Dzięki temu powstały nuty polskich kompozytorów opracowane przez artystkę oraz filmy przedstawiające wzorcowe wykonania utworów. W roku ubiegłym ukazała się kolejna płyta promująca twórczość Michała Kleofasa Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny" M.K. Ogiński Polonezy.

Festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju

Artystka przed "Koncertem Rodzinnym u Amelii Załuskiej" opowiedziała o tym, jak poznała Iwo Załuskiego i jak trafiła do Iwonicza-Zdroju.

- W 2016 roku odwiedziłam dworek w Zalesiu, w którym Michał Kleofas Ogiński mieszkał przez 10 lat, tam się urodziła również jego córka Amelia. Zakupiłam wówczas płytę, na której są między innymi przeróbki utworów Michała Kleofasa Ogińskiego w wykonaniu Iwo Załuskiego. Bardzo mnie to zaintrygowało i postanowiłam poznać Iwo Załuskiego. Od tamtej pory zaczęła się niesamowita współpraca, która trwała przez kilka lat. Niestety, jego obecny stan zdrowia nie pozwala już na żaden kontakt. Po koncercie z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości poprosiłam go o zrobienie kilku przeróbek, bo Kleofas Ogiński nie pisał na skrzypce - opowiedziała Natalia Walewska.

Dodała również, że Iwo Załuski chciał, by książka jego autorstwa "Gen Ogińskich" została wydana również w Polsce, gdyż wcześniej została wydana w Anglii i Litwie.

- Gdy się to udało, skontaktowała się ze mną Halina Józefczyk-Habrat, która "wyhaczyła" książkę w internecie. I tak zaczęła się współpraca z panią Halinką, niezwykłą osobą, i stowarzyszeniem, którym kieruje. Jesteśmy już po raz drugi w przepięknym Iwoniczu-Zdroju i jest to dla nas niezwykłe przeżycie - podkreśliła Natalia Walewska.

- Przyjeżdżając po raz pierwszy do Iwonicza-Zdroju w ubiegłym roku zaskoczyła mnie bardzo jakość fortepianu. Jest to bardzo dobry instrument, co zdarza się niezwykle rzadko w mniejszych ośrodkach, gdzie muzyka poważna jest tylko pewnym elementem życia kulturalnego, a priorytety i cele są inne. Tutaj instrument jest wspaniałej jakości z bardzo inspirującym brzmieniem - dodał Rafał Lewandowski.

W trakcie wieczornego koncertu artyści zaprezentowali utwory Michała Kleofasa Ogińskiego, Karola Ogińskiego, Amelii Załuskiej, Karola Bernarda Załuskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego.

Festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju

Niezwykle miłym akcentem było uhonorowanie Natalii Walewskiej Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Medal, w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, wręczył doradca ministra Grzegorz Nieradka.

Jubileuszowy festiwal zakończy niedzielny (5 listopada o godz. 19.00) "Koncert na BIS", podczas którego Natalia Walewska i Rafał Lewandowski wykonają utwory między innymi Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Fritza Kreislera, Edwarda Elgara, Edvarda Griega, Vitoria Monti, Manuela de Falli.

Organizatorem festiwalu, który odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju.

Jednym z patronów medialnych jest portal terazKrosno.pl.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.