Wielu kierowców mylnie sądzi, że prawo jazdy stracić można wyłącznie przez przewinienia na drodze lub za jazdę po wpływem alkoholu. Policja przypomina jednak o tym, że nie trzeba nawet wsiadać za kierownicę samochodu, by pozbyć się uprawnień. O jakich przepisach powinni pamiętać kierowcy, by nie obawiać się utraty prawa jazdy?
Prawo jazdy stracić można z wielu powodów, przekroczenie limitu punktów karnych, prowadzenie pod wpływem alkoholu, czy przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h.

Te zasady znane są niemal każdemu, jak się okazuje, istnieją też mniej oczywiste powody utraty uprawnień do prowadzenia pojazdu. Jednym z nich jest uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, na jakiej podstawie może zostać podjęta taka decyzja?

W dniu 7 września 2007 roku wydano ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, w której znaleźć można artykuł o zatrzymaniu prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym. Jeżeli kwota, z której osoba płacąca alimenty się nie wywiązała, nie jest niższa niż 50% ustalonej kwoty alimentów, to starosta może podjąć decyzję o zawieszeniu prawa jazdy w oparciu o konkretny wniosek.

Uchylanie się od płacenia alimentów jest przestępstwem, za które grozić może nie tylko zawieszenie prawa jazdy, ale nawet utrata wolności. Jeżeli zaniedbanie obowiązku alimentacyjnego sprawia, że osoba uprawniona do alimentów ma trudność z zaspokojeniem swoich potrzeb życiowych, to można liczyć się z karą nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.