Trwająca w Polsce akcja wymiany liczników sprawia, że do drzwi prywatnych domów zapukają w najbliższym czasie energetycy. Dostawcy prądu chcą zdążyć z wymianą liczników jeszcze przed nowym rokiem. Celem montażu nowych urządzeń jest ograniczenie w zużyciu energii. Kto poniesie koszty związane z wymianą?
Dzięki inteligentnym licznikom możliwe będzie śledzenie zużycia prądu na bieżąco i kontrolowanie, które z urządzeń czerpie najwięcej energii. Głównym celem jest zamontowanie do końca 2028 roku 17 milionów nowych liczników, co jest podyktowane ustawą o prawie energetycznym.

Wymiana licznika na nowoczesny z czasem okaże się korzystna dla odbiorców. Dzięki kontroli nad poborem energii i możliwości zmniejszenia jej zużycia nawet do 10% będą mogli obniżyć swoje rachunki. Nowe liczniki będą też dużym ułatwieniem dla firm energetycznych, dzięki zdalnemu odczytowi. Co jednak z kosztami samej wymiany licznika?

Do końca bieżącego roku liczniki wymienione mają być u 15% odbiorców, to pierwszy z czterech terminów, które obowiązują operatorów. Ostatni z terminów to rok 2030 do tego czasu nowe liczniki mają zostać zamontowane we wszystkich domach.

Właściciele domów, w których liczniki zamontowane są wewnątrz budynku, mają obowiązek wpuścić pracowników firmy energetycznej, w celu wymiany licznika. W blokach, gdzie urządzenia znajdują się poza mieszkaniem, pracownicy wymienią je sami, bez kontaktu z właścicielem. Kosz wymiany liczników leży w całości po stronie firm energetycznych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.