Już za kilka dni nowe przepisy w prawie pracy staną się faktem. Pracodawcy będą musieli zapewnić osobom zatrudnionym, pracującym przy laptopach odpowiednie warunki. Pracownik może zażądać zapewnienia podnóżka oraz stacjonarnego monitora. Co warto wiedzieć na temat zmian?
Zmiany w prawie pracy nadadzą nowe obowiązki właścicielom firm odpowiedzialnym za osadzanie stanowisk, pracownicy zaś otrzymają określone przywileje. Nowe przepisy wchodzą za sprawą zmienionego rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej odnoszącego się do BHP przy stanowiskach pracy z monitorami. Regulacje obowiązywać zaczną od 17 listopada 2023 jednak od tego momentu pracodawcy doliczyć mogą sobie jeszcze pół roku czasu na to, by się do nich dostosować.

Nowe przepisy uprawniają osoby zatrudnione przy stanowiskach z laptopami do monitora stacjonarnego. Innym, akceptowalnym rozwiązaniem jest podstawka umożliwiająca ustawienie górnej krawędzi ekranu laptopa na wysokości oczu. Dodatkowo pracownicy mają prawo do dodatkowej klawiatury i myszki. Udogodnień tych mogą żądać zatrudnieni, którzy spędzają przed ekranem połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Pracownicy, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków korzystają z dokumentów, mogą upomnieć się o uchwyt na papiery z regulacją wysokości, odchylenia i odległości. Stanowisko pracy powinno także zostać wyposażone w podnóżek, jeśli pracownik sobie tego zażyczy.

Nowe regulacje dotyczą też okularów lub soczewek kontaktowych. Osoby posiadające zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, że potrzebują soczewek lub okularów do pracy przy monitorze, mogą udać się do pracodawcy po zwrot kosztów związanych z zakupem, Warunkiem jest spędzanie przed komputerem przynajmniej czterech godzin w ciągu dnia oraz posiadanie faktury na swoje imię i nazwisko.

Przepisy, które wejdą w życie w listopadzie, są ściśle związane z udogodnieniami przy stanowisku pracy. Przestrzeń zaprojektowana powinna zostać tak, by pracownik miał w zasięgu rąk wszystkie niezbędne mu narzędzia. Dodatkowe regulacje dotyczą też oświetlenia, które ma być maksymalnie komfortowe dla oczu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.