Tradycyjnie już bardzo bogatą oprawę miały dzisiejsze obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Rymanów.
Mszą świętą koncelebrowaną w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie rozpoczęły się dzisiejsze (11 listopada) gminne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewodniczył jej proboszcz parafii Rymanów ks. Grzegorz Polasz, a homilię wygłosił ks. Piotr Fil. Oprawę muzyczną zapewnił chór Koloryt z Rymanowa pod kierunkiem dr Iwony Tylki.

Po mszy poczty sztandarowe, uczniowie klas mundurowych, mieszkańcy gminy Rymanów i zaproszeni goście, prowadzeni przez Rymanowską Orkiestrę Dętą pod batutą Mieszka Szybki, przeszli przed Pomnik Niepodległości, gdzie odbyła się uroczysta zmiana warty, a delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

obchody 11 listopada w Rymanowie

Niezwykle doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie na sztandar szkoły uczniów pierwszych klas mundurowych oddziału przygotowanie wojskowego, oddziału straży granicznej i straży pożarnej. Rotę ślubowania odczytała dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie, dr Beata Suwała-Szczechowska.

Sztandar Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie uhonorowany został Złotym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Aktu dekoracji dokonał pułkownik Marek Borkowski, prezes Bieszczadzkiego Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Sanoku.

Na wniosek Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Rymanowie i nauczycieli LO prowadzących zajęcia w klasach mundurowych zostały nadane stopnie "sokole" uczniom, którzy systematycznie biorą udział w zajęciach wojskowych i osiągają bardzo dobre wyniki. Pracują społecznie na rzecz szkoły, reprezentują LO w Rymanowie i PTG "Sokół" na uroczystościach państwowych i środowiskowych.

pokaz musztry paradnej w Rymanowie

Tę część uroczystości zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych LO w Rymanowie pod kierunkiem Kazimierza Cetnarskiego oraz defilada z udziałem pocztów sztandarowych i uczniów klas mundurowych.

W trakcie uroczystej akademii w sali kina Sokół burmistrz Wojciech Farbaniec podkreślił, że po raz kolejny spotykamy się w wolnej Polsce, w historycznym Domu Sokoła w Rymanowie, a by uczcić to najważniejsze dla nas święto narodowe, które przypomina nam, że 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli i niebytu, Polska ponownie znalazła się na mapie Europy i świata.

- Pamiętajmy o tym, że II Rzeczpospolita, którą odzyskaliśmy przed 105 laty była wielkim dobrem, że wychowała pokolenie naszych wspaniałych patriotów, że jej pamięć nie może zginąć. Pamiętajmy o tym, że dzisiejsza Polska też zginąć nie może, że potrzebni są prawdziwi patrioci dla jej pomyślnego rozwoju, szczególnie teraz wobec tylu niepokojów i w Europie i na świecie, wobec realnego zagrożenia ze wschodu. Powinniśmy być jedno, a to, co powinno być dla nas najważniejsze to dobro naszej Ojczyzny - powiedział burmistrz Wojciech Farbaniec.

wręczenie odznaczeń w Rymanowie

Burmistrz wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Pitrusem wręczyli medale "Za Zasługi dla Miasta i Gminy Rymanów". Do tej pory medale wręczono 35 osobom i instytucjom. W tym roku otrzymały go trzy kolejne:
- Stowarzyszenie "Nasz Rymanów"
- PTG "Sokół" w Rymanowie
- Stowarzyszenie "Spotkanie Rymanów".

Widowisko "Mojej Ojczyźnie Polsce" (scenariusz i reżyseria Beata Litwin) przygotowali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Rymanowie, czyli placówek prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rymanowie wraz z wychowawcami.

Widowisko zostało zrealizowane w ramach inicjatywy lokalnej programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + edycja 2023 przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rymanowie.

Gośćmi święta 11 Listopada w Rymanowie, które prowadzili Alina Pulnar i Artur Sołtysik byli między innymi przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, radni Sejmiku Adam Drozd i Dariusz Sobieraj, starosta krośnieński Jan Pelczar i radny powiatowy Daniel Piwowar, przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów ze Słowacji, Ukrainy i Węgier.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.