Apteki otwarte przez całą dobę funkcjonowały jak dotąd w wielu miastach, wszystko wskazuje jednak na to, że szykują się rewolucyjne zmiany. Czy to oznacza definitywny koniec całodobowych aptek i co z potrzebami obywateli?
Nowe przepisy mają wejść w życie wraz z 2024 rokiem, są one ściśle związane z nowelizacją ustawy o refundacji leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Dotąd o dyżurach farmaceutów decydowały samorządy, bardzo często nie uwzględniając faktycznych potrzeb obywateli, czy możliwości danej placówki związanych z finansami, czy liczbą pracowników. Co dokładnie ma się zmienić?

Zmiany wprowadzone zostaną głównie w obrębie dyżurów aptek w dni wolne od pracy. Ustalona zostanie definicja takiego dyżuru, "pełniony on będzie (…) bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10.00 a 18.00". Dyżur nocny to z kolei ten, pełniony przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19.00 a 23.00".

Godzina 23 ma stanowić granicę, gdyż to właśnie po jej przekroczeniu ustaje ruch aptekach, jak wynikło z przeprowadzonych badań. Możliwe będzie jednak rozszerzenie godzin pracy, po decyzji rad powiatu, tak, by dyżury odpowiadały potrzebom obywateli. Całodobowa apteka dyżurująca może znajdować się w mieście, które ma liczbę mieszkańców wyższą niż 40 tysięcy i jest jednocześnie siedzibą powiatu. Placówka pełniąca całodobowy dyżur ma być opłacana przez NFZ. W sytuacji, gdy władze powiatu zdecydują o więcej niż jednej aptece z całodobowym dyżurem, muszą pokryć jego koszty z własnych środków.

Decyzja spotkała się z aprobatą aptekarzy, jak wynika ze słów rzecznika Naczelnej Izby Aptekarskiej. Prawniczka Związku Powiatów Polskich również wypowiedziała się na temat przepisów, uzasadniając je faktycznymi potrzebami obywateli. Apteki mają być otwarte w tych godzinach, kiedy pacjenci szczególnie potrzebują dostępu do placówki. Pomimo braku gwarancji całodobowych dyżurów, nikt więc nie powinien ucierpieć w wyniku nowelizacji.

~stary dziad

15-11-2023 15:58 2 6

Skoro jest dobrze to po co zmieniać, nic nie rozumiem?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.