Świętowanie dnia 11 listopada dla każdego Krościeniaka przyjmuje dwojaki wymiar. Co roku ten dzień przypomina o kolejnych rocznicach odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. W tym dniu przypada również liturgiczne wspomnienie św. Marcina - patrona parafii w Krościenku Wyżnym, a co za tym idzie odpust parafialny.
Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ojczyznę rozpoczęła uroczysta eucharystia. Podczas liturgii wystawiono poczty sztandarowe: harcerzy, Ochotniczych Straży Pożarnych z Krościenka Wyżnego i Pustyn oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym. Homilię wygłosił ks. Józef Jaworski, natomiast mszy świętej przewodniczył ks. Tadeusz Osiński.

Po zakończonej eucharystii przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Krościenka Wyżnego - licznie biorący udział w uroczystościach mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście - udali się pod Pomnik Pamięci Poległych w Walce o Niepodległość Ojczyzny w latach 1918 - 1920. Konno towarzyszył im św. Marcin. Uroczystości przy pomniku poprowadzili harcerze 8. Drużyny Harcerskiej "Ventus" im. Szarych Szeregów w Krościenku Wyżnym.

11 listopada w Krościenku Wyżnym

Podczas podnoszenia Flagi Państwowej na maszt, wszyscy zebrani odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego", po czym głos zabrał wójt gminy, który w swoim wystąpieniu podkreślił, iż: "Pamiętajmy, że dopóki my żyjemy, żyje pamięć o bohaterach - o osobach, dla których słowo niepodległość, Bóg, honor i Ojczyzna były wartościami nadrzędnymi. Osobach, które na ołtarzu Ojczyzny składały najwyższą ofiarę. Pamiętajmy, że silne państwo to silna, dobrze wyposażona armia, ale przede wszystkim to poczucie ducha narodowego, wartości, które wynieśliśmy z naszych rodzinnych domów, na których opiera się nasza Polskość i wiara.
Warto w tym miejscu wspomnieć słowa Jana Pawła II z jego książki Pamięć i tożsamość: "Pamięć jest tą siłą, która tworzy tożsamość istnień ludzkich, zarówno na płaszczyźnie osobowej, jak i zbiorowej. Przez pamięć bowiem w psychice osoby tworzy się poniekąd i krystalizuje poczucie tożsamości". To właśnie pamięć o bohaterach walczących o naszą wolność utrwala naszą tożsamość narodową. Nie dajmy sobie wmówić, że bycie Polakiem to coś złego, wręcz przeciwnie, bycie Polakiem to duma, honor, zobowiązanie i troska o przyszłe pokolenia
."

Po zakończeniu - poprowadzonej przez księdza Wiesława Kałamarza - modlitwy za Ojczyznę, jako wyraz pamięci dla ofiar poniesionych w imię wolności na przestrzeni wieków delegacje złożyły przed pomnikiem pamiątkowe biało-czerwone wiązanki.

obchody 11.11 w Krościenku Wyżnym

Drugą częścią gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był rozpoczęty o godz. 17:00 w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym koncert zatytułowany "Pocztówka z Polski". Koncert odbył się pod patronatem wójta gminy, a poświęcony był pamięci ofiar złożonych przez Polaków na ołtarzu Ojczyzny.

Jako pierwszy wystąpił zespół Song przygotowany przez Macieja Filara. Następnie, harcerze przedstawili spektakl nawiązujący do walk o niepodległość Polski. Koniec widowiska zakończył wspólny śpiew "Roty".

Zakończenie gminnych obchodów Święta Niepodległości stanowił apel poświęcony pamięci poległych w walce o niepodległość Ojczyzny, który odbył się przy pomniku upamiętniającym poległych w walce o Niepodległość Ojczyzny w latach 1918 - 1920. Pamiątkowe wiązanki kwiatów złożyła delegacja harcerzy oraz poseł Piotr Babinetz wraz z Lucjanem Fejklem - przedstawicielem NSZZ "Solidarność".

~Nieroby zwiazkowe

17-11-2023 17:55 5 6

Solidarność…ha tfu.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.