Nadleśnictwo Lutowiska podało nowe informacje dotyczące niedzielnego ataku niedźwiedzia na mężczyznę w w okolicy nieistniejącej wsi Hulskie.
W niedzielę 12 listopada po godzinie 17:00 Nadleśnictwo Lutowiska otrzymało informację o niebezpiecznym zdarzeniu, które miało miejsce w okolicach nieistniejącej wsi Hulskie. Niedźwiedź zaatakował mężczyznę w lesie, nieopodal znanej leśnikom i monitorowanej gawry, powodując u swej ofiary liczne obrażenia. Drugi z mężczyzn biorący udział w zdarzeniu nie ucierpiał i wezwał pomoc, dzięki której poszkodowany znalazł się w szpitalu.

Nadleśnictwo Lutowiska poinformowało na swoim FB, że gawra ta została zlokalizowana przez leśniczego w styczniu 2023 r. Wówczas nie stwierdzono bytowania w niej niedźwiedzia. Od maja, czyli po okresie gawrowania prowadzono w tej okolicy prace hodowlane, wyłączając z nich okolice samej gawry.

- W sierpniu tego roku otrzymaliśmy pismo od Inicjatywy Dzikie Karpaty i Fundacji Siła Lasu, o konieczności natychmiastowego wstrzymania wszelkich zabiegów gospodarki leśnej w tym wydzieleniu leśnym. Jednocześnie w sierpniu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie wpłynął wniosek od aktywistów o utworzenie strefy ochronnej wokół miejsca gawrowania niedźwiedzia - informuje Nadleśnictwo Lutowiska.

Zgodnie z zaleceniami RDOŚ do 31 października zakończono prace w tym wydzieleniu i powieszono fotopułapkę, która miała monitorować okolicę gawry.

- O tym, że trwa procedura w sprawie utworzenia strefy doskonale wiedzieli aktywiści IDK. Niestety, w niedzielny wieczór 12 listopada naruszyli spokój gawrującego zwierza, prowokując dramatyczną sytuację, której stali się uczestnikami. Podkreślam fakt, że skoro sami składali wniosek o utworzenie strefy, winni zachować reguły, jakie wynikają z tej sytuacji - informują leśnicy.

O całym zdarzeniu nadleśnictwo powiadomiło policję i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Na koniec dziękują służbom, które wzięły udział w niedzielnej akcji ratunkowej: Grupie Bieszczadzkiej GOPR, Bieszczadzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu SP ZOZ w Sanoku, Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowego, strażakom z OSP w Zatwarnicy, OSP w Lutowiskach i PSP w Ustrzykach Dolnych oraz policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych.

~Harry

15-11-2023 22:00 1 11

I byłaby selekcja naturalna.
Odpowiedz

~O ironio!

15-11-2023 15:42 1 13

Niedźwiedź wymierzył sprawiedliwość ?!
Odpowiedz

~Sandra

15-11-2023 10:58 1 21

Murem za miśkiem!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.