Blisko 120 tancerzy, 15 układów choreograficznych, kwiaty, gratulacje i owacje na stojąco od ponad pół tysięcznej publiczności. Tak było na jubileuszowym koncercie Zespołu Tańca Ludowego Pogórzanie, który w tym roku obchodził 50-lecie.
Ponad dwugodzinny koncert odbył się w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Benedykta Wierdaka w Głowience, do której zniesiono wszystkie krzesła z sal lekcyjnych oraz ławki, a i tak - pomimo dodatkowych miejsc na trybunach - dla niektórych brakło miejsc siedzących. Przybyli nie tylko mieszkańcy Głowienki, ale także z ościennych gmin, przyjaciele, znajomi z różnych regionów Polski.

kapela Pogórzanie

Pogórzanie zatańczyli wszystkie tańce narodowe: mazura, poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka oraz tańce lubelskie. Dzieci zaprezentowały polkę śmieszkę i tańce śląskie. Z kolei najstarsze pokolenie - wśród których znaleźli się wychowankowie Zbigniewa Więcka i Andrzeja Zajdla - zatańczyło tańce krośnieńsko-rzeszowskie. Finałem koncertu były tańce krośnieńskie - reprezentacyjna suita naszego zespołu.
W solowych partiach wokalnych wystąpili: Zuzanna Topolska, Julia Kosiek, Klaudia Kubit oraz Tadeusz Frydrych.

Spektakularne i wzruszające widowisko zakończyło się odśpiewaniem hymnu Pogórzan. W partii solowej wystąpił Tadeusz Frydrych, który - wraz ze śp. Wojciechem Patlą - jest autorem hymnu.
Publiczność nagrodziła jubilatów owacjami na stojąco, a brawom nie było końca.
Na ręce Małgorzaty Machnik, choreografa zespołu popłynęło moc gratulacji i życzeń. Podziękowania złożyli: wójt Dorota Chilik; zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym Wojciech Krężałek; sołtys Głowienki Teresa Sirko wraz z radnymi Janusz Lenik i Robertem Staroniem; dyrektor Szkoła Podstawowa im. Benedykta Wierdaka w Głowience Iwona Topolska; dyrektor Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie Dorota Cząstka, długoletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym Janusz Węgrzyn oraz Gabriela Lipka - Maciejowska.

Małgorzata Machnik wraz z zespołem w szczególny sposób podziękowała także osobom, które były zaangażowane w tworzenie Pogórzan. Kapela ludowa Pogórzanie powstała bowiem przy zespole tanecznym w 2005 roku i do tej pory towarzyszy zespołowi w występach. Nie mogło jej również braknąć na koncercie jubileuszowym.

jubileusz kapely Pogórzanie

Koncert Pogórzan był finałem gminnych obchodów jubileuszu zespołu. Z inicjatywy wójt Doroty Chilik w maju br. zespół pojechał na występ zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" do Rzeszowa.
W roku jubileuszu Pogórzanie upamiętnieni zostali także na muralu, który powstał w ramach budżetu obywatelskiego na budynku starego domu ludowego w Głowience - od 50 lat siedziby Pogórzan.

Po koncercie w Domu Ludowym w Głowience odbyło się spotkanie członków zespołu z zaproszonymi gośćmi. Był tort, wywiady do radia i wspomnienia. Zakończeniem jubileuszu (25 listopada br.) w Domu Ludowym w Głowience będzie rocznicowy "Bal Pogórzan".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.