Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości świętowali mieszkańcy gminy Korczyna i zaproszeni goście.
Oficjalne uroczystości gminne Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w dniu 11 listopada. Rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną w korczyńskim kościele parafialnym przez ks. Marcina Nowaka. Po mszy ulicami Korczyny przeszedł przemarsz na cmentarz komunalny, gdzie przy grobach Bohaterów zasłużonych w walce o Niepodległość i granice miała miejsce dalsza część uroczystości. Po odśpiewaniu "Roty", głos zabrał Wójt Gminy Korczyna Jan Zych.

- Jak każdego roku spotykamy się przy grobie generała broni Stanisława Szeptyckiego. Postać ta jest dla nas symbolem mądrego patriotyzmu, poświęcenia dla Polski - powiedział Wójt. - Generał całym swoim życiem oddany był Ojczyźnie. Jego działalność podczas I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i później, kiedy pełnił ważne dla naszego kraju stanowiska zawsze była ukierunkowana na wywalczenie i utrwalenie wolnej i silnej Polski, ponad partyjnymi podziałami.

obchody 11 listopada w Korczynie

Przy grobie generała broni Stanisława Szeptyckiego oraz żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej złożone zostały wiązanki i zapalone zostały znicze. Hołd poległym i zasłużonym dla Ojczyzny oddali: asystent Posła na Sejm RP Joanny Frydrych Damian Frydrych, Wójt Gminy Korczyna w asyście Sekretarz Gminy Korczyna Wioletty Prajzner i dyrektora GOK Wojciecha Tomkiewicza, przewodniczący Rady Gminy Korczyna Adam Paradysz wraz z zastępcą przewodniczącego Zbigniewem Prajsnarem, sołtys Wsi Korczyna Marian Pelczar, delegacja 4 Brygady Logistycznej pod dowództwem kpt. Pawła Kołodzieja, Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Korczynie Zbigniew Jakubik z wiceprezesem Mieczysławem Białasem, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Korczynie Artur Stodolak wraz z asystą harcerzy z 20 DH Pagoda w Korczynie oraz przewodnicząca KGW "Korczynianka" w Korczynie wraz z delegacją Koła.

Organizatorami uroczystości był Wójt Gminy Korczyna i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Serdecznie dziękujemy za pomoc organizacyjną Parafii NMP Królowej Polski w Korczynie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczynie, 20 Drużynie Harcerskiej Pagoda w Korczynie oraz Szkole Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Korczynie.

Obchody Święta Niepodległości odbyły się również w Iskrzyni. Ks. proboszcz Krzysztof Kwieciński celebrował mszę świętą w intencji Ojczyzny, zaś po mszy nastąpiło złożenie wieńców i zniczy pod Krzyżem-pomnikiem. Władze Gminy Korczyna reprezentował Kierownik Wydziału Rozwoju Gminy Korczyna Janusz Pojnar. Organizatorami wydarzenia była Parafia MB Częstochowskiej w Iskrzyni, Sołtys oraz Rada Sołecka.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.