16 listopada na stacjach paliw wprowadzono obowiązkowo do sprzedaży zimowy olej napędowy. Termin nakreślony jest rozporządzeniem ministra do spraw gospodarki, które dotyczy także parametrów paliwa. Co powinni wiedzieć kierowcy na temat zmian?
W rozporządzeniu ministra wyróżnione są trzy temperatury minimalne zatykania zimnego filtra paliwa (CFPP)
  • 0 stopni C - okres letni (16 kwietnia - 30 września)

  • -10 st. C - okres przejściowy (1 marca - 15 kwietnia, 1 października - 15 listopada)

  • -20 st. C - okres zimowy (16 listopada - koniec lutego)

Przy tych temperaturach przepływ paliwa w układzie jest bezproblemowy. To właśnie powyższe temperatury minimalne oraz daty związane są z czwartkowym pojawieniem się obowiązku sprzedaży zimowego oleju napędowego na stacjach. Będzie on dostępny aż do końca lutego 2024.

Według oświadczenia biura prasowego Circle K paliwa zimowe, które sezonowo pojawiają się w sprzedaży, dostosowane są parametrami do aktualnych warunków pogodowych.

Zdaniem przedstawicieli Orlenu olej napędowy cechuje się wysoką podatnością na niską temperaturę. Co z tego wynika? Kiedy temperatura spada grubo poniżej zera, kryształki parafiny mogą oblepić filtr oleju, przez co jego dopływ do silnika zostanie odcięty. Rezultat? Samochodu nie da się uruchomić.


Zmiana oleju napędowego na zimowy, nie będzie odczuwana przez kierowców w sposób negatywny. Obowiązujące przepisy mają ułatwić kierowcom korzystanie ze swoich pojazdów zimą, nawet przy bardzo niskiej temperaturze.

W wersji zimowej od 1 listopada sprzedawane są także benzyny bezołowiowe 95 i 98.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.