Posłuchaj:

W auli PANS przy ul. Dmochowskiego w Krośnie zorganizowane zostało spotkanie honorowych dawców krwi, osób które dzielą się z potrzebującymi najcenniejszym darem.
Od ponad 50 lat w dniach od 20 do 26 listopada obchodzone są w Polsce Dni Honorowego Krwiodawstwa. Dzisiaj (23 listopada) obchody zostały zorganizowane w Krośnie, w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Dmochowskiego, przez Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie.

honorwi dawcy krwi

- Jest to święto honorowych dawców krwi, którzy przekazują cząstkę siebie osobom potrzebującym. Mimo rozwoju technologicznego i rozwoju medycyny, krwi w dalszym ciągu nie można wyprodukować w laboratoriach - powiedziała Gabriela Lipka-Maciejowska, kierownik Biura Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Krośnie.

W roku 2023 w oddziale terenowym w Krośnie zarejestrowały się do oddania krwi 6694 osoby. Pobrano ponad 2,4 mln mililitrów krwi oraz ponad 344,7 tys. mililitrów osocza. Po raz pierwszy krew oddały 254 osoby.

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń dla honorowych dawców za to, że dzielą się z potrzebującymi najcenniejszym darem.
Medalem 65-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK uhonorowani zostali: wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański, wiceprezes Zarządu Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie oraz ks. prałat Tadeusz Buchowski, duszpasterz honorowych krwiodawców w Krośnie (ze względów zdrowotnych ksiądz nie mógł dzisiaj osobiście odebrać medalu).

Andrzej Szeliga, Waldemar Tokarski i Grzegorz Cecuła otrzymali odznakę pamiątkową za oddanie 25 litrów krwi. Odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia uhonorowana została Beata Trznadel.
Wręczone zostały także okolicznościowe pamiątkowe dyplomy. Otrzymali je przedstawiciele szkolnych klubów HDK i PCK, zakładowych klubów HDK oraz zaproszeni goście.

ludzie co oddaj krew

Spotkanie uświetnił występ wokalistek Studia Wokalno-Instrumentalnego Krzysztof Zajdel z Krosna: Julii Sechman, Magdaleny Rogowskiej, Marceliny Albrycht oraz Krzysztofa Zajdla.

Wśród zaproszonych gości na Dni Honorowego Krwiodawstwa znaleźli się zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran; dr Renata Dziubaszewska, dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki PANS w Krośnie; kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Katarzyna Leja; dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego PCK Maciej Maruszak; prezes Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Krośnie Ewa Wajs.

~As

30-11-2023 05:46 0 4

Ja bym wolał żeby w nagrodę za oddanie krwi można było dostać jakiś bilet na darmowe parkowanie na tym nowym parkingu.Oczywiscie jednorazowy w dniu oddania.Owszem są tutaj na bezpłatnym stanowiska ale jedno regularnie zajmowane przez audi co nie wierzę że ktoś przyjeżdża krew oddawać nonstop,a my poświęcamy czas swój i darujemy dar życia to musimy za parking zapłacić
Odpowiedz

~Karol

23-11-2023 22:06 1 9

Ważne, że Ci z góry PCK odznaczyli się nawzajem a o tych, którzy w zakładowych klubach HDK są zasłużeni naprawdę, zapomnieli.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.