Już od jakiegoś czasu trwają burzliwe dyskusje na temat wakacji kredytowych. Przedmiotem rozmów jest kontynuowanie tego programu w nadchodzącym roku. Czy 2024 oznacza definitywny koniec wakacji kredytowych, czy też nadal będą one dostępne, lecz w nieco innej formie?
Jeden z posłów KO wypowiedział się już publicznie w temacie wakacji kredytowych 2024. Jego zdaniem ta forma pomocy powinna być nadal dostępna, lecz w okrojonej formie, tak, by mogły z niej korzystać tylko osoby znajdujące się w naglącej potrzebie. Limitowany dostęp do wakacji kredytowych miałby ograniczyć niepotrzebne nadużywanie zawieszenia spłat.

Wakacje kredytowe będą kontynuowane w 2024 roku, jednak na nieco innych zasadach. Do spełnienia będzie więcej warunków, w tym średni miesięczny dochód. Kto może liczyć na zawieszenie spłat raty kredytu?

Osoby mające zaciągnięte zobowiązania finansowe wobec banku w kwocie do 400 tysięcy nie będą musiały spełniać żadnych dodatkowych warunków, by uzyskać czasowe zawieszenie spłat. Nieco inaczej będzie to wyglądać w przypadku przekroczenia tej kwoty. Właściciele kredytów w kwotach od 400 tysięcy do 800 tysięcy mogą starać się o wakacje kredytowe jedynie w przypadku, gdy miesięczna rata kapitałowa i odsetkowa przekracza 50% dochodu gospodarstwa domowego. Podczas rozpatrzenia wniosku brany będzie pod uwagę dochód na trzy miesiące wstecz od momentu złożenia dokumentu. Podstawowym warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku, jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego przed datą 1 lipca 2022 roku.

Osoby, które dotąd nie miały jeszcze okazji skorzystać z wakacji kredytowych, mogą sprawdzić szczegóły na stronie swojego banku. Powinny tam znajdować się informacje na temat sposobów zgłoszenia. Wnioski składać można nie tylko podczas fizycznej wizyty w oddziale, ale też przez bankowość elektroniczną oraz drogą mailową.

W roku 2024 możliwe będzie zawieszenie rat kredytu na cztery miesiące łącznie, terminarz przedstawia się następująco:
  • 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2024 r.);

  • 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2024 r.);

  • 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2024 r.);

  • 1 miesiąc w IV kwartale (październik-grudzień 2024 r.).

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno kapitału, jak i odsetek, stąd też po wznowieniu spłacania rat, nie będzie zaległych odsetek do spłacenia. Warto jednak przed złożeniem wniosku zapoznać się ze szczegółami na stronie swojego banku. Niektóre z instytucji obłożyły wakacje kredytowe dodatkowymi opłatami we własnym zakresie. Nie wszyscy obywatele korzystający z tej formy wsparcia wiedzą, że czasowe zawieszenie spłat, ma wpływ na ich historię kredytową.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.