W Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym zorganizowane zostało coroczne, 21. już w tym roku, sympozjum naukowe.
W tym roku sympozjum naukowe zorganizowane zostało przez Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła przy współpracy z Wydziałem Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu i Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Odbywało się ono przez dwa dni (24 i 25 listopada) w Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym pod hasłem "Co Polska dała światu?" i dotyczyło dorobku polskiego narodu i wkładu, który wniosła Polska w rozwój wspólnoty europejskiej i krajów w wielu zakątkach świata.

Sympozjum w Miejscu Piastowym

Sympozjum rozpoczęło się od mszy św. koncelebrowanej w Sanktuarium św. Michała Archanioła, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Wilk, Przełożony Generalny Księży Michalitów. Część sesyjna odbyła się w auli Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.

- Warto uświadomić sobie, że jako kraj, naród, ojczyzna byliśmy w stanie wnieść wkład w historię, w wieki, które minęły, ale także wnieść wkład w dzisiejszy rozwój świata. Świadomość tego, że jako Polacy możemy się podzielić z innymi naszym dorobkiem umacnia nasza świadomość, daje pewność jako narodowi, społeczności - powiedział ks. dr Leszek Przybylski, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

Sympozjum w Miejscu Piastowym

Wykład "Myśląc Ojczyzna - markiewiczowska diagnoza i wizja Polski" wygłosił ks. dr Rafał Kamiński, prodziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie.
Prelegent podkreślił, że ksiądz Bronisław Markiewicz (1842-1912) był bystrym obserwatorem życia społecznego. Umiał nazwać po imieniu wady narodowe, zdiagnozować sytuację polityczną i gospodarczą Polski, tej w której przyszło mu żyć. Głosił też wizje odnowy Ojczyzny.

- Jest pewne, że na ziemiach polskich ksiądz Markiewicz w dziedzinie nauczania społecznego Kościoła był pionierem i w tym sensie jest także wizjonerem i prorokiem - stwierdził ks. dr Rafał Kamiński.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz zwracał uwagę na potrzebę reformę programów szkolnych.

- Ksiądz Bronisław Markiewicz twierdził, że programy szkolne są zbyt przeładowane treściami niepotrzebnymi, które eliminują w życiu dziecka i młodego człowieka możliwość namysłu, rozwijania swych zainteresowań, pasji i powołania - podkreślił ks. dr Rafał Kamiński.

Patron szkoły w Miejscu Piastowym zwracał uwagę, jak ważny jest aspekt wychowania fizycznego w szkołach, jako ważny element procesu wychowawczego.

- Jakie to dzisiaj aktualne w dobie ślęczenia przez dzieci od najmłodszych lat przy większych lub mniejszych monitorach, w dobie gier komputerowych i masowych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego - dodał ks. Rafał Kamiński.

Drugi wykład: "Karol Wojtyła - głowa Kościoła, święty papież, czy mąż stanu?" wygłosił ks. biskup dr Sławomir Oder, ordynariusz Diecezji Gliwickiej, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Sympozjum w Miejscu Piastowym

Niezwykle miłym akcentem było uhonorowanie trzech osób Medalem Benemerenti wyrażającym wdzięczność za trud, pomoc, życzliwość dla działań pedagogicznych i duszpasterskich, jakie podejmują zgromadzenia Księży Michalitów i Sióstr Michalitek. W gronie wyróżnionych znaleźli się: dr Marek Borkiewicz z Torunia, dr nauk med. Michał Kułakowski z Torunia oraz Jarosław Wróbel, prezes Zarządu Energa Obrót S.A.

Pierwszy dzień zakończył koncert "Wokalnie o Polsce" w wykonaniu Aleksandry Utrackiej-Skoczeń (wokal), której akompaniowała na fortepianie Maria Holka.

W sobotę w planach sympozjum była msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Jamrozka z Przemyśla oraz wykłady:: "Od Kopernika do Łukasiewicza" - Jarosław Wróbel (prezes Zarządu Energa Obrót S.A.), "Literatura polska miejscem kształtowania sumień" - ks. dr Marek Studenski (dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej) oraz "Ulmowie. Przestrzeń wartości" - ks. dr hab. Waldemar Janiga (dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.