Parlament Europejski opracował projekt, który przewiduje wprowadzenie obowiązku budowania zeroemisyjnych budynków do 2028 roku. W takich domach suma energii zużywanej ma równać się z ilością energii odnawialnej produkowanej przez budynek. Nowy projekt przewiduje też wprowadzenie obowiązku montażu paneli fotowoltaicznych. Co dokładnie będzie oznaczać nowe prawo dla obywateli?
Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza, nie tylko ze względów ekologicznych, ale przede wszystkim przez oszczędność, jaką daje właścicielom nieruchomości. Czy możliwe jest jednak nałożenie na właścicieli obowiązku montowania paneli?

Dyrektywa budynkowa została przyjęta przez Parlament Europejski już w marcu bieżącego roku. Nowe przepisy zakładają obowiązek budowania domów zeroemisyjnych od 2028. Co jeszcze znajduje się w dyrektywie?
  • poprawa efektywności energetycznej nieruchomości,

  • montaż obowiązkowych instalacji fotowoltaicznych w nowych budynkach od 2028 roku,

  • zakończenie dofinansowania kotłów na gaz oraz paliwa stałe od 2024 roku,

  • budowa zeroemisyjnych budynków od 2028 roku,

  • zeroemisyjność budynków użyteczności publicznej od 2026 roku.

Budynki wybudowane w 2028 roku i później powinny mieć także instalację fotowoltaiczną.

Warto jednak podkreślić, że prawo dotyczy budynków nowych. Właściciele nieruchomości wybudowanych w latach wcześniejszych nie będą prawnie zmuszani, do zmiany ogrzewania i dostarczania energii w swoich domach do 2028 roku. Parlament Europejski zadecydował o gruntownej modernizacji starszych budynków do roku 2032, co daje kilka lat więcej na przygotowanie.

Zmiany jednak wprowadzić warto wcześniej, nie tylko dla dobra środowiska, ale też dla własnego budżetu. Ekologiczne sposoby na dostarczanie energii elektrycznej i dogrzewanie wnętrz są tańsze. Spora inwestycja pojawia się jedynie przy zakupie i montażu, jednak aktualnie skorzystać można z wielu dotacji, które dają znaczny zwrot poniesionych kosztów. Zeroemisyjne budynki to nie tylko ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, ale przede wszystkim niezależność energetyczna i oszczędność na rachunkach.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.