W czwartek w KBP odbyła się II edycja Konkursu Recytatorskiego im. Cezarego Geronia.
45 uczestników z 16 szkół z Krosna, Królika Polskiego, Odrzykonia, Glinika Górnego, Rymanowa, Brzozowa i Jasła, którzy zaprezentowali 90 wierszy - tak w liczbach można podsumować II edycję Konkursu Recytatorskiego im. Cezarego Geronia, który odbył się w dniu 29 listopada br. w Czytelni Gł. Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Osobę Cezarego Geronia (absolwenta I LO w Krośnie) przypomniała Elżbieta Staroń - Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz Artur Lipiński - Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.

Uczestnicy konkursu zaprezentowali wiersze Cezarego Geronia oraz Zuzanny Ginczanki i Wisławy Szymborskiej. Prezentacje młodzieży oceniało jury w składzie: Marek Petrykowski, Wacław Turek, Jacek Buczyński i Alicja Menet, przyznając nagrody w dwóch kategoriach wiekowych.

W kategorii uczniowie szkół podstawowych (kl. VI-VIII) nagrody otrzymali:
1. Ignacy Bigosiński (uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie);
2. Gabriela Wacek (uczennica Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie);
2. Joanna Kustroń (uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie);
3. Jagoda Gugała (uczennica Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim);
3. Maja Kowalczyk (uczennica Szkoły Podstawowej w Gliniku Górnym)
Wyróżnienia: Nela Szaniawska (uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Krośnie) oraz Filip Niekowal (uczeń Szkoły Podstawowej w Gliniku Górnym).

W kategorii uczniowie szkół ponadpodstawowych jury przyznało:
1. Bartosz Mularski (uczeń Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie);
2. Patrycja Wąsik (uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, reprezentantka Jasielskiego Domu Kultury);
2. Kacper Witek (uczeń Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlanych w Brzozowie);
3. Nikola Janowska (uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie);
3. Karolina Wacek (uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie)
Wyróżnienia: Maria Macieik (uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie) oraz Jagoda Tomkowicz (uczennica Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie).

Specjalną Nagrodę od Stowarzyszenia Absolwentów I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie otrzymała Karolina Wacek natomiast nagrodę od Przyjaciół i Nauczycieli Cezarego Geronia odebrała Maria Macieik.

Cezary Geroń - urodził się w 1960 r. w Jaśle. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Krośnie. Studiował romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim. W latach osiemdziesiątych pracował jako korespondent L’Osservatore Romano, potem w Polskim Radiu i TVP. Przekładał wiersze poetów włoskich. Od 1991 roku pracował jako nauczyciel literatury i włoskiego w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. Zmarł nagle w 1998 roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.