Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Krośnieńskie Koło Pszczelarzy zorganizowali seminarium - produkty pszczele i apiterapia
Wczoraj (5 grudnia) w w auli Kampusu Politechnicznego Państwowej Akademii Nauk Stosowanych przy ul. J. Dmochowskiego w Krośnie, w ramach projektu "Zielony parasol" zorganizowane zostało seminarium na temat produktów pszczelich i apiterapii.
Uczestników seminarium powitała dr hab. Barbara Krochaml-Marczak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Żywności PANS w Krośnie.

Marek Barzyk, prezes Krośnieńskiego Koła Pszczelarzy poinformował, że już szósty rok kontynuowany jest projekt "Zielony parasol".

- Staramy się organizować wykłady tematyczne związane oczywiście z pszczelarstwem, ekologią, ochroną przyrody oraz w kierunku pozyskiwania nowych pożytków pszczelich - powiedział Marek Barzyk.


W programie tegorocznego seminarium znalazł się wykład "Synergistyczne działanie miodów i roślin leczniczych", który wygłosiła dr hab. Małgorzata Dżugan, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego - kierownik Zakładu Chemii i Toksykologii Żywności, Instytut Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz wykład "Propolis jako naturalny antybiotyk - sporządzanie ekstraktów, działanie i sposoby zastosowania" przygotowany przez dra. Michała Miłka z Zakładu Chemii i Toksykologii Żywności, Instytut Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zakład Chemii i Toksykologii Żywności od lat zajmuje się analizami miodów i produktów pszczelich. Nie są to jednak analizy standardowe, ale jest to poszukiwanie dowodów na bioaktywność tych produktów pszczelich.

- Są one bardzo potrzebne, jeśli chcielibyśmy mówić o świadomym korzystaniu z dobrodziejstwa pozyskiwanego z pasieki. Konsument zanim sięgnie po te produkty musi być przekonany, że produkty, które na pewno nie są tanie, będą dla jego zdrowia korzystne. Próbujemy popularyzować termin "apifitoterapia", czyli leczenie chorób przy pomocy kombinacji produktów pszczelich i ziół - powiedziała dr hab. Małgorzata Dżugan.

Spotkanie zakończyła degustacja produktów omawianych podczas wykładów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.