W Zespole Szkół w Jedliczu powstała wirtualna strzelnica. Będą z niej korzystali między innymi uczniowie szkoły, uczniowie klas mundurowych z sąsiedniego LO w Jedliczu, uczniowie szkół podstawowych, organizacje proobronne.
Wirtualna strzelnica "Pojedynek" w budynku Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu zrealizowana została w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursu ofert "Strzelnica w powiecie 2023". Uroczyste otwarcie zostało zorganizowane 5 grudnia br.

Strzelnica będzie nosiła imię Bogusława Dziury, nieżyjącego już nauczyciela szkoły (zmarł nagle w listopadzie 2005 roku), który przed laty organizował zajęcia strzeleckie. Pamiątkową tablicę odsłonił syn patrona sali, Ryszard Dziura, który podziękował dyrektorowi i pracownikom szkoły za tą inicjatywę.

Otwarcie strzelnicy w Jedliczu

Strzelnicę symbolicznie otwarli wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik, dyrektor Zespołu Szkół w Jedliczu Mariusz Kielar i Ryszard Dziura.

- Jako przedstawiciel samorządu powiatu krośnieńskiego powiem, że tam przeznaczamy środki, tam prowadzimy inwestycje, gdzie jest przyjazne środowisko nastawione na rozwój miejscowości, instytucji. W tym przypadku jest to szkoła średnia. Gdyby nie otwartość Zespołu Szkół w Jedliczu na nowe propozycje, tej strzelnicy by nie było - podkreślił wicestarosta Andrzej Guzik.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, będzie można w niej ćwiczyć umiejętności strzeleckie z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej, na różnych wirtualnych odległościach i z różnych postaw strzeleckich, w warunkach zbliżonych do naturalnych.

- Nowa strzelnica umożliwi prowadzenie strzelań w postaci statycznych i dynamicznych treningów dla ćwiczących o różnym stopniu zaawansowania - od ćwiczeń w obserwacji, przez strzelanie na celność i skupienie, do wykonania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania - powiedziała Ewa Bukowiecka, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie.

Otwarcie strzelnicy w Jedliczu

Strzelnica wyposażona będzie w bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni długiej - karabinek szturmowy HK 416 oraz broni krótkiej typu Glock, imitację odgłosu i zjawiska odrzutu, rozpoznawalność strzałów w ogniu pojedynczym i seryjnym, a także kilka rodzajów scenariuszy.

Obecnie trwają przygotowania dotyczące zawierania porozumień o nieodpłatnym udostępnianiu strzelnicy na potrzeby uczniów ze szkół, jak również dla organizacji pozarządowych, czy klubów strzeleckich. Część umów została już podpisana w dniu otwarcia.

- Chcemy, aby nowa strzelnica była zachętą dla uczniów szkół podstawowych, by chcieli kontynuować naukę w naszym Zespole Szkół w Jedliczu. Warto wiedzieć, że w podstawach programowych w klasie ósmej w przedmiocie edukacja dla bezpieczeństwa pojawiają się też elementy strzelania. Chcemy nawiązać porozumienia z dyrektorami szkół i zapraszać ich na ćwiczenia - powiedział Mariusz Kielar, dyrektor Zespołu Szkół w Jedliczu.

Otwarcie strzelnicy w Jedliczu

Wartość zrealizowanej inwestycji wynosi 198 tys. zł, w tym dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej to kwota ponad 157 tys. zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu powiatu krośnieńskiego.

Otwarcie strzelnicy w Jedliczu

Z okazji otwarcia strzelnicy zorganizowany został I Turniej Strzelecki o Puchar Starosty Powiatu Krośnieńskiego. Najlepszym zawodnikiem okazał się Ryszard Dziura, drugie miejsce zajęła dyrektor ZSP z Jaszczwi Renata Stec, trzecie dyrektor Szkoły Podstawowej w Piotrówce Tomasz Gajda. Doceniając sportową postawę, zaangażowanie i świetny wynik Ryszard Dziura oddał swoje miejsce Renacie Stec.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia:

~Mistrz procy

15-02-2024 20:21 0 0

Dobrym i cenionym fachowcom matura i studia nie potrzebne
Odpowiedz

~po co?

07-12-2023 06:58 5 11

Z innej beczki ile osób przystępuje do egzaminu maturalnego? I jaki procent zdaje w tej szkole maturę?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.