Slawa Isusu Christu! - tymi słowami pozdrowił zgromadzonych obok cerkwi w Zyndranowej, abp Abel (Andrzej Popławski), polski duchowny prawosławny, Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Okazją do odprawienia nabożeństwa był jubileusz 30-lecia poświęcenia cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy.
W latach 1981–1983 abp Abel był proboszczem prawosławnej parafii w Komańczy, posługiwał również w Polanach i Zyndranowej, gdzie z jego inicjatywy wzniesiono nową cerkiew. Przybył także Paisjusz- Piotr Martyniuk, biskup gorlicki. Duchownych powitał chlebem i solą, Teodor Gocz.

- Inicjatywa budowy cerkwi wyszła od wiernych mieszkańców w latach 80-tych. Panująca wtedy władza nie darzyła sympatią wszelkich inwestycji religijnych, obojętnie jakiego obrządku - mówił w kazaniu arcybiskup. - Przypomnę, że był to stan wojenny. Złożyliśmy wniosek do Urzędu Gminy w Dukli (referatem kierował inspektor ds. budownictwa Bogusław Szczurek). Teren pod planowaną budowę znajdował się poza terenami pod budownictwo sakralne. Udało się uzyskać pozwolenie po złożeniu wielu dokumentów i załączników. Przeżyliśmy wiele kontroli. Finałem była Uchwała Rady Miasta i Gminy w Dukli. Dojeżdżałem do Zyndranowej, gdzie od razu rozpoczęliśmy ciężką pracę. Inwestycję zrealizowaliśmy w ciągu dwóch lat, a poświęcenia dokonano w sierpniu 1985 roku. Nas nie będzie, nie wiemy co stanie się za wiele lat, a świątynia zostanie. Pokładajmy nadzieję w Bogu.

Cerkiew w Zyndranowej


W uroczystości wzięła udział spora liczba prawosławnych duchownych oraz ks. Roman Jagiełło z Parafii Polsko-Katolickiej pw. "Dobrego Pasterza" w Łękach Dukielskich. Po procesji - 3 razy wokół świątyni, została ona ponownie poświęcona. Nad wejściem widniał napis w języku greckim: Ιδ πόλλα ετι δεσπότα co znaczy "Władykę i Arcykapłana naszego, Panie zachowaj na długie lata". Na zakończenie Teodor Gocz, najstarszy parafianin otrzymał z rąk ordynariusza, Order św. Marii Magdaleny III stopnia. Przeznaczony on został dla parafii. Jest to najwyższe odznaczenie nadawane przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, ustanowione 28 marca 1972 roku. Jest przyznawane za pracę dla dobra Cerkwi i bliźniego. Obecnie jest pięcioklasowym orderem.

Do zyndranowskiej cerkwi przybyli wierni m.in.: z Krynicy, Sanoka, Gorlic, Komańczy.

Podczas nabożeństwa, pieśni i liturgię śpiewał chór mieszany z Krynicy i Sanoka prowadzony przez Mariannę Jarę i Piotra Trochanowskiego.

Podczas późniejszego spotkania wspominano dawne czasy, trud i problemy przy budowie cerkwi. Całe dzieło zostało szczęśliwie zakończone.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.