Ponad 70 milionów złotych - taki zysk netto, według niezaudytowanych danych zanotował na koniec października Krakowski Bank Spółdzielczy. Prognozy wskazują, że wynik finansowy IV kwartału może przewyższyć analogiczne osiągnięcia rekordowego roku 2022. Niezmiennie wysoki współczynnik kapitałowy na poziomie 22,43% potwierdza finansową solidność Banku.
W ubiegłym roku Krakowski Bank Spółdzielczy wypracował rekordowy zysk netto na poziomie blisko 73 milionów. To jeden z najlepszych wyników w ponad 125 - letniej historii tej instytucji.

- Bank jest w dobrej, stabilnej sytuacji. Przed nami wiele wyzwań, w tym związanych z poprawą i rozszerzeniem akcji kredytowej oraz intensyfikacją procesów windykacyjnych - komentuje wynik p.o. prezesa Zarządu Piotr Skoczek.

Bank Spółdzielczy jest największym niezrzeszonym bankiem spółdzielczym w Polsce. Etap transformacji rozpoczął się w połowie 2020 roku. Zainicjowała go Rada Nadzorcza Banku.

- Powzięty przez nas kilka lat temu wysiłek przynosi odpowiednie rezultaty we wszystkich obszarach, a w szczególności widać to po naszym rekordowym wyniku - dodaje wiceprezes Zarządu Jacek Gawęda. - Teraz jest czas dla bankowości spółdzielczej, który trzeba jak najlepiej wykorzystać. Musimy dobrze czytać sytuację na rynku i adekwatnie reagować na nadchodzące zmiany. One już teraz mają ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz sektor w perspektywie trzech do pięciu lat.

W pierwszym półroczu tego roku Bank odnotował zysk netto na poziomie ponad 50 mln zł, co w porównaniu z rokiem poprzednim (zysk netto za pierwsze sześć miesięcy roku 2022 wyniósł ponad 30 mln zł) oznacza wzrost o 59 procent.

- Bank zwiększa fundusze i z roku na rok wypracowuje coraz lepszy wynik. Za efekty odpowiadają jednak konkretni ludzie, nasze koleżanki i koledzy z sieci oraz centrali, dla których ten bank jest nie tylko miejscem pracy, lecz także istotną częścią ich życia. KBS-owi poświęcili często 20, 30 czy nawet 50 lat swojej pracy - zaznacza wiceprezes Zarządu Mariusz Kumorek. - To im zawdzięczamy rozwój banku i to, że staje się on jednym z liderów nowoczesnych rozwiązań, takich jak Blik, Google Pay, Apple Pay, FitBit Pay czy Garmin Pay.

Krakowski Bank Spółdzielczy jest jednym z liderów we wprowadzaniu innowacji w sektorze. Jako jeden z pierwszych banków spółdzielczych udostępnił klientom nową usługę płatniczą Visa Mobile, umożliwiając transakcje kartą w e-commerce. Od wielu lat jest też użytkownikiem systemu VISIONA Cash Management Suite (VCMS), od marca 2023 r. udostępnionego w chmurze Oracle Cloud Infrastructure (OCI). To pierwszy tego typu projekt w polskim sektorze bankowości spółdzielczej. W październiku uruchomił płatność mobilną Blik.

KBS ma kilkadziesiąt oddziałów i zatrudnia ponad 600 osób. Właścicielami Banku jest ponad 34 tysiące udziałowców, co podkreśla jego silne korzenie społeczne i solidną bazę kapitałową.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.