Kierowcy powinni szykować się na spore zmiany w przepisach już od nowego roku. Zmienią się zasady związane z zakupem nowych samochodów, a niedopatrzenie terminu będzie wiązało się z wysokimi karami. Wchodzi obowiązek przerejestrowania pojazdu po jego zakupie.
Za jakiś czas cofnięty zostanie obowiązek zgłaszania nabycia pojazdu, zamiast tego jednak konieczne będzie jego przerejestrowanie. Kierowcy będą mieli 30 dni na dopełnienie tego obowiązku, a przekroczenie terminu będzie wiązało się z surowymi karami, nawet do kilku tysięcy złotych.

Aktualnie prawo pozwalało na zgłaszanie zakupu, czego można było dokonywać nawet bez wizyty w urzędzie, za pośrednictwem internetu. Zakup zgłaszało się do starosty, a zaniedbania skutkowały karami w wysokości od 200 do 1000 złotych. Do nakładania kar na kierowców dochodziło jednak rzadko, gdyż zgłoszenie zakupu było kwestią kilku minut i nie wiązało się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Niestety niedługo zabraknie takiej możliwości.

Ogłoszenia terazKrosno.pl - Motoryzacja - Sprzedam

Więcej ogłoszeń | Dodaj ogłoszenie


Zmiany wejdą w życie już od 1 stycznia 2024, zniknie możliwość zgłaszania pojazdu, zamiast tego pojawi się obowiązek rejestracji samochodu. Terminy dla nabywców wyznaczył rząd, dla osób prywatnych będzie to 30 dni, a dla handlarzy zajmujących się skupowaniem pojazdów 90 dni. Niezmienny pozostaje termin zgłoszenia sprzedaży pojazdu, który wynosi 30 dni. Niedopilnowanie go skutkować może karą w wysokości 250 złotych.

Kary za brak zarejestrowania nabytego pojazdu w terminie będą bardzo wysokie. Nowe prawo przewiduje 500 zł kary za przekroczenie terminu 30 dni. Dalsze zwlekanie i przekroczenie terminu 180 dni wiąże się z jeszcze surowszą karą, sięgającą 1000 złotych. Najwyższe kary obowiązywać będą handlarzy. Grzywny za przekroczenie terminu dla osób zajmujących się skupem pojazdów wynosić będą od 1000 złotych w przypadku przekroczenia 90 dni, do 2000 złotych, jeśli przekroczony zostanie próg 180 dni. Nowe prawo nie będzie obowiązywać osób, które nabyły pojazd przed datą 1 stycznia 2024 roku.

Katalog firm - Szyby samochodowe

Brak firm z kategorii. Dodaj swoją firmę: Dodaj firmę


Zarejestrowanie pojazdu w celu uniknięcia kary pieniężnej, będzie możliwe przy okazaniu potrzebnych dokumentów, takich jak: dokument tożsamości, dowód zakupu lub własności pojazdu, dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu, zaświadczenie z badania technicznego, aktualna polisa do wglądu oraz wniosek o rejestrację, który wypełnia się już na miejscu w urzędzie.

Rejestracja pojazdu nie będzie możliwa przy braku ważnego przeglądu. Ze sporymi trudnościami będą się więc musieli zmierzyć nabywcy uszkodzonego samochodu, którzy nie zdążą go naprawić i poddać przeglądowi w ciągu 30 dni.


~Bostra

28-12-2023 11:44 1 2

Ustawodawca czytaj;posłowie, nie są [matką teresą]-A to że ty nie masz czasu maja daleko gdzieś i są od ustanowienia przepisów prawa [a jakie prawo mamy tak od 33 lat-to widać gołym okiem] aby nam się żyło lepiej i ci to ustawodawcy tak to prawo czy przepis uchwalają że przyszłego czy obecnego kierowcą z "urzędu" traktują jak przestępce, więc w naszej Rzeczypospolitej na wszystko jest KARA !!
Odpowiedz

~Lukas

23-12-2023 12:10 7 2

No dobra. A jak ja kupiłem parę lat temu auto to przerejestrowałem dopiero po 6 miesiącach i co miałbym płacić karę za to że za każdym razem jak byłem u nich to mieli zamknięte? Byłem na szkoleniu w wojsku 300 km od urzędu a jak zjeżdzałem na weekend to było zamknięte. Wolnego na czas kursu nie mogłem dostać. I co w takiej sytuacji?
Odpowiedz

~Ja

21-12-2023 15:54 2 5

Obowiązek przerejestrowania pojazdu był od zawsze, ale nie było określonej kary za nieprzerejestrowanie. Kilka lat temu została wprowadzona kara, więc obecnie nic się nie zmienia.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.