Tuz przed świętami, wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański wraz z sołtys Barbarą Stefańską i dziećmi ze szkoły podstawowej zainaugurowali w dworze w Ustrobnej, akcję "Zimowe chlebowe wieczory w Gminie Wojaszówka". Wspólnie upiekli chleby na wigilię szkolną oraz dla seniorów z domu Senior Wigor w Łączkach Jagiellońskich.
Od ponad dekady ramach akcji "Zimowe chlebowe wieczory w Gminie Wojaszówka" wójt wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich, szkołami i seniorkami zachęcają do kultywowania tradycji pieczenia chleba.

Piekli chleb na Wigilię w Ustrobnej

- Sprzyjają temu długie zimowe wieczory, które można wykorzystać, piekąc chleb dla najbliższych. Wbrew pozorom nie potrzeba na to zbyt wiele wysiłku, wystarczy trochę chęci, aby upiec własny bochenek - mówi wójt Wojaszówki Sławomir Stefański.

- Ważne, aby mieć sprawdzony przepis. W tej sprawie warto poradzić się naszych mam, babć lub gospodyń działających w kołach. Dla potrzeb osób szukających sprawdzonego przepisu stworzono zakładkę na stronie internetowej gminy Wojaszówka, w której umieszczone są przepisy na chleb od naszych gospodyń - dodaje wójt, jednocześnie prezentując przepis na chleb (pozwala na przygotowanie 3 bochenków w piekarniku -3 brytfanki "keksówki"):

I. ETAP:
W 1/2 szklanki ciepłego mleka, posłodzonego 2 płaskimi łyżkami cukru rozpuszczamy 15-17 dag drożdży i odstawiamy na pół godziny w ciepłe miejsce (pamiętajmy o dobraniu wysokiego naczynia do wyrośnięcia drożdży).
Do drugiego naczynia (min. 20 litrów) wsypujemy następujące składniki:
20-30 dag słonecznika (łuskanego),
20-30 dag pestek z dyni (łuskanych),
25-30 dag płatków owsianych,
2-5 dag kminku,
2 płaskie łyżki soli.

Powyższe składniki mieszamy i zalewamy 1 litrem przegotowanego mleka i 1 litrem przegotowanej wody. Pozostawiamy, aby ziarna napęczniały.

II. ETAP:
Wyrośnięte drożdże (po około 30 minutach) łączymy z namoczonymi ziarnami i odstawiamy na ok. 10-20 minut w ciepłe miejsce (uwaga żeby nie były zbyt gorące, bo można zwarzyć drożdże). Zaczyn należy otulić kocem lub pierzyną.

III. ETAP:
Kolejny etap jest bardzo przyjemny, bo można usiąść przed telewizorem i przy ulubionym serialu poczekać, aż zaczyn wyrośnie. W międzyczasie przesiewamy mąkę 50 pszenną - od 2 do 2,5 kg oraz mąkę żytnią - od 20 do 50 dag (najlepiej, aby mąka pochodziła z lokalnego młyna). Najpierw do zaczynu dodajemy stopniowo mąkę pszenną i miesimy. Następnie dodajemy mąkę żytnią i dalej miesimy ciasto minimum pół godziny, do momentu, aż ciasto zacznie "odchodzić od ręki". Jeśli ktoś ma więcej czasu i siły może zarabiać ciasto do godziny czasu. Zarobione ciasto stawiamy na piecu, przy kaloryferze albo pod pierzyną. Pozostawiamy go na czas od 30 minut do 1 godziny. W tym czasie nie wolno tupać, robić przeciągów oraz kłócić się, bo ciasto nie wyrośnie.

IV. ETAP:
"Keksówki" nacieramy margaryną, smalcem lub masłem i posypujemy płatkami owsianymi lub makiem. Dzięki temu bochenki po upieczeniu ładnie odchodzą od brytfanki.

Piekarnik ustawiamy na 200°C. Przekładamy wyrośnięte ciasto do brytfanek i umieszczamy w piekarniku. Nie czekamy aż piekarnik osiągnie 200°C, ponieważ najlepiej gdy temperatura w piekarniku wzrasta już z chlebem w środku. Pieczemy 1 godzinę i 10 minut. W piekarniku elektrycznym pieczemy 40 minut (podgrzewanie dolne i górne), a po 40 minutach tylko podgrzewanie dolne do osiągnięcia w sumie czasu 1 godziny i 10 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik. Chleb można zostawić w wyłączonym piekarniku jeszcze na pół godziny i gotowe. Wyciągamy i kosztujemy. Smacznego!

Piekli chleb na Wigilię w Ustrobnej

Na stronie internetowej gminy Wojaszówka w zakładce "ZIMOWE CHLEBOWE WIECZORY" zaprezentowane są wypróbowane przepisy gospodyń działających w kołach.

- Jeżeli ktoś chciałby podzielić się swoim sprawdzonym przepisem to prosimy przesłać na adres: przepisy@wojaszowka.pl. Zimowe chlebowe wieczory w Gminie Wojaszówka" to nie tylko zimowe wypieki, to przede wszystkim rodzinne przekazywanie umiejętności pieczenia chleba następnym pokoleniom, tak aby tradycja i umiejętności pieczenia przetrwały wśród kolejnych pokoleń. W tych trudnych czasach, szalejących cen i rosnącej inflacji, warto zwolnić, zrelaksować się, odpocząć i wraz z rodziną upiec w domu chleb miłości i zgody dla rodziny i najbliższych. Zapraszam do naszej wieloletniej akcji pieczenie chleba i nie tylko. Wystarczą składniki i chęci więc zapraszam do wspólnego, rodzinnego, gminnego pieczenia swojego chleba na wigilię - dodaje wójt Sławomir Stefański.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.