Budowa domu to spore koszty, a pierwszym z nich jest już zakup projektu. Gotowe projekty domów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Osoby, które planują budowę domu, mogą jednak zaoszczędzić już na wstępie, decydując się na jeden z wielu darmowych projektów dostępnych na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W jaki sposób można skorzystać z bezpłatnych projektów?
Dostępne na stronie projekty domów są następstwem konkursu ogłoszonego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Celem konkursu było wyłonienie projektów architektonicznych o wysokich walorach funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych. Laureaci najlepszych prac otrzymali nagrody pieniężne, a wybrane projekty pojawiły się na stronie do bezpłatnego pobierania na własne cele mieszkaniowe.

Aktualnie na stronie www.gunb.gov.pl znaleźć można projekty domów o powierzchni użytkowej większej niż 70 m2. Początkowo GUNB udostępniał projekty domów do 70 m2, osoby decydujące się na taki metraż, mogą skorzystać z uproszczonych procedur, a w związku z tym ponoszą też mniejsze koszty związane z budową. W celu rozpoczęcia budowy należy dostarczyć zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej oraz powiadomić go o terminie rozpoczęcia prac. Do zgłoszenia dołączyć należy projekt. Prawo wymaga też oświadczenia o tym, że budynek wznoszony jest dla własnych potrzeb mieszkaniowych, a składana dokumentacja jest kompletna. W przypadku domów o powierzchni do 70 m2 nie trzeba zatrudniać kierownika budowy. Wśród oświadczeń, musi znaleźć się jednak informacja, o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową.

Ogłoszenia terazKrosno.pl - Nieruchomości - Sprzedam

Więcej ogłoszeń | Dodaj ogłoszenie


Wszystkie konkursowe projekty, które są za darmo dostępne do pobrania na stronie GUNB są zgodne z wymogami budowlanymi oraz energooszczędne. W celu zdobycia darmowego projektu wejść należy na stronę internetową gunb.gov.pl, po wypełnieniu formularzu kontaktowego można z niej bezproblemowo pobrać wybrany projekt. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że na ten moment liczba pobrań wynosi już około 70 tys. przedsięwzięcie GUNB cieszy się więc dużą popularnością.

Ogłoszenia terazKrosno.pl - Nieruchomości

Więcej ogłoszeń | Dodaj ogłoszenieNikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.