Na terenie gminy Krościenko Wyżne były widziane wilki. Urząd gminy wydał komunikat w tej sprawie.
Urząd Gminy w Krościenku Wyżnym poinformował, że wilki widziane były w okolicach ścieżki pieszo - rowerowej nad Wisłokiem, przy ulicy Północnej i ulicy Mostowej w Krościenku Wyżnym

- Prosimy mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie swoich domostw oraz zwierząt - czytamy w komunikacie.

Przypadki zauważenia wilka można zgłaszać do Urzędu Gminy Krościenko Wyżne, tel. nr 13 43 151 90 wew. 16 lub e-mailem na adres urzad@kroscienkowyzne.pl

Mieszkańcy gminy proszeni są o przestrzeganie kilku istotnych zasad bezpieczeństwa:
- zabezpieczenie pojemników na odpady, kompostowniki przed dostępem zwierząt drapieżnych, gdyż stanowią one dla nich łatwo dostępną bazę pokarmową;
- zapewnienie opieki zwierzętom domowym (głównie psom), trzymać je pod nadzorem i nie pozwalać im na wychodzenie na tereny, gdzie mogą napotkać wilka. Zwierzęta takie jak psy powinny być trzymane na smyczy, szczególnie w obszarach, gdzie widziano wilka.
- nie dokarmianie wilków, gdyż przyzwyczajenie zwierzęcia do otrzymywania pożywienia od człowieka może prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak zależność wilka od żywności dostarczanej przez ludzi.

Gmina Krościenko Wyżne rozważa podjęcie działań zmierzających do uzyskania stosownych zezwoleń od odpowiednich instytucji na płoszenie wilków (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie), a w dalszej kolejności jeśli okaże się to konieczne, na odstrzał sanitarny tych drapieżników (Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie).

[AKTUALIZACJA]


Gmina Krościenko Wyżne poinformowała, że trzy wilki były widziane w okolicach sklepu Lewiatan przy ul. Północnej w Krościenku Wyżnym.

~Mieszkaniec

14-01-2024 22:05 6 4

Zacznijcie ostrzegać lepiej przed myśliwymi którzy zabili w ostatnich latach 33 osoby a nie przed wilkami które zabiły osb ZER0 !
Odpowiedz

~gajowy Marucha

14-01-2024 12:12 7 2

Wilk zjadł tylko babcię czerwonego kapturka, więc nie bójcie się o dzieci. Bardziej o pieski biegające bezpańsko po wsi, albo uwiązane do budy na łańcuchu. Jak wilk jest głodny to zje pieska razem z budą.
Odpowiedz

~zxcvbnm

13-01-2024 19:25 5 10

czas najwyższy na odstrzały wilków bo jest ich coraz więcej praktycznie w każdej gminie są i co ludzie mają się bać strach dzieci puścić do szkoły strach wracać z drugiej zmiany po22 na co czekać czy trzeba tragedii
Odpowiedz

~Rumcajs

12-01-2024 12:14 2 8

Komunikat, płoszenie??? A co dalej one się rozmnażają??Kto poniesie odpowiedzialność za nieszczęście które wcześniej czy później się wydarzy???
Odpowiedz

~Granco

12-01-2024 11:03 4 3

Na terenie Nowego Żmigrodu wilki zagryzły w biały dzień w zagrodzie 4 owce kameruńskie. Są i idą po łatwą zobacz jaką są owce.Coraz większa populacja owiec albo bardzo mało psów pasterskich-typu owczarek podhalański
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.