Kolędy polskie i naszych sąsiadów z Ukrainy, a także między innymi utwory ludowe można było usłyszeć w sobotnie popołudnie (13 stycznia) w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie.
Ludowa Kapela Bandurzystek "Zorianica" działająca przy Narodowym Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie wystąpiła z koncertem w sobotę, 13 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Na wydarzenie zaprosili burmistrz gminy Rymanów i Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie.

Burmistrz Wojciech Farbaniec powiedział, że Polska i Polacy od dwóch starają się pomagać mieszkańcom Ukrainy, gdzie toczy się wojna, a rosyjski okupant morduje niewinne dzieci, starców, kobiety, a na froncie giną żołnierze.

- Mieszkańcy gminy Rymanów również wykazali się niezwykłą empatią przyjmując do swoich domów i mieszkań blisko 400 osób. Zebrano kilkanaście transportów pomocy charytatywnej, nasza młodzież z liceum ogólnokształcącego razem z księdzem katechetą pełniła dyżury na granicy, opiekując się potrzebującymi - uciekającymi przed wojną matkami z dziećmi, starszymi osobami. W pomoc znacząco zaangażowali się także nasi strażacy ochotnicy. Wszystkim za to serdecznie dziękuję - powiedział burmistrz Wojciech Farbaniec.

Koncert kolęd w Rymanowie

Pomysł na zorganizowanie koncertu kapeli bandurzystek ze Lwowa zrodził się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie 11 listopada ub. roku podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

- Profesor Ivanna Łuczakiwska, opiekunka Ludowej Kapeli Bandurzystek "Zorianica" opowiedziała historię zespołu i zapytała, czy nie zechcielibyśmy zaprezentować ich kultury w Rymanowie - zobaczyć i posłuchać bandurzystek - powiedziała Alina Pulnar z Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie.

Koncert kolęd w Rymanowie

"Zorianica" została założona w październiku 1982 roku przy Uniwersytecie im. I. Franki we Lwowie przez Zinovię Syczak, która od samego początku jest dyrygentką, dobiera też repertuar. Na co dzień w zespole występuje od 35 do 40 bandurzystek - absolwentek, studentek oraz wykładowczyń uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie. Od 1991 roku zespół może posługiwać się tytułem Narodowej Kapeli Bandurzystek.
"Zorianica" w swoim dorobku ma ponad 1000 koncertów nie tylko w Ukrainie i Polsce, ale również w Niemczech, Luksemburgu, Grecji, Belgii, Niderlandach, Francji, Włoszech, Czechach, Słowacji czy Litwie.

Podczas sobotniego koncertu z zespołem wystąpiła także Dominika Farbaniec z Rymanowa-Zdroju, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistka , trener wokalny, logopeda medialny, właścicielka Agencji Muzycznej - Dominika Farbaniec Music Agency.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.