W sobotę, 13 stycznia, w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, odbyło się wyjątkowe muzyczne wydarzenie - XXIII Euroregionalny Koncert Kolęd "Soli Deo Gloria". Wydarzenie to, odbywające się pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna, Piotra Przytockiego, przyciągnęło miłośników muzyki chóralnej, którzy pragnęli doświadczyć magicznej atmosfery kolędowania.
Wśród występujących znalazły się chóry z Polski i zagranicy. Chór św. Michała z Michaloviec ze Słowacji, pod dyr. Roberta Kovaca, zachwycił zgromadzonych swoją interpretacją. Węgierski Chór Mieszany "Gratia Nostra" pod dyr. Gabrielli Langne Olah również pokazał swój wyjątkowy talent. Z Polski, Miejski Chór "Gorce" z Nowego Targu, pod dyr. Zbigniewa Huptysia oraz Chór Mieszany "Echo" z Krosna, pod dyr. Marioli Rybczak, dostarczyły niezapomnianych wrażeń muzycznych.

Program koncertu obejmował szeroką gamę kolęd i pastorałek, zarówno tych znanych na całym świecie, jak i mniej popularnych, lecz równie pięknych utworów. Wysokiej jakości wykonania sprawiły, że wieczór stał się prawdziwą ucztą dla ducha i ucha.

koncert Soli Deo Gloria w Krośnie

Niezapomnianym momentem koncertu była wspólna, finałowa prezentacja wszystkich chórów. Utwór "Soli Deo Gloria" autorstwa Paula Kickstata, wykonany w formie 4-głosowego kanonu, oraz kolęda Adeste Fideles (łac. Przybądźcie wierni), zorganizowane i dyrygowane przez Mariolę Rybczak, wywołały owację na stojąco. Akompaniament na organach zapewnił Wojciech Bielec, dodając głębi prezentowanym utworom.

koncert Soli Deo Gloria w Krośnie

Wydarzenie to nie tylko było okazją do podziwiania talentów wokalnych, ale także momentem łączącym różne kultury i tradycje. Pokazuje, jak muzyka, szczególnie w okresie świątecznym, może przekraczać granice i łączyć ludzi.

Organizatorami koncertu byli Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, parafia pw. św. Piotra Ap. i św. Jana z Dukli w Krośnie, Chór Mieszany Echo z Krosna oraz Prezydenta Miasta Krosna.

Na zakończenie koncertu, organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję tego wyjątkowego wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

~Obserwer

16-01-2024 21:29 0 0

Wykonanie piękne. A tak na marginesie: w tych utworach kolędowych - i generalnie kościelnych - obserwuje się coraz większy artyzm, a coraz mniej sacrum. Tymczasem piękno muzyki kościelnej tkwi w prostocie.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.