Ponad 17,6 mln zł będzie kosztowało odrestaurowanie zabytkowych zabudowań, w których mieści się Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (gm. Jedlicze). Powstanie też nowy obiekt.
Dzisiaj (22 stycznia) w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu podpisana została umowa na realizację projektu "Restauracja i poprawa infrastruktury Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu". Opiewa ona na ponad 17,6 mln złotych. Podpisy pod dokumentem złożyli wicemarszałek województwa Piotr Pilch i dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Paweł Bukowski. W uroczystości wziął też udział przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz.

Całość projektu realizowana będzie w latach 2024-2025 z udziałem środków UE w ramach regionalnego programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 - 2027 w kwocie 12,2 mln zł. Samorząd województwa zdecydował, że z budżetu Województwa Podkarpackiego na tę inwestycję przeznaczy 5,4 mln złotych.

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, że tak dużych środków skierowanych na Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu jeszcze nigdy nie było.

- Prawie 18 mln zł będzie tutaj skierowane na wiele zadań w obrębie samego dworku oraz parku i stawu. Środki będą przeznaczone także na wybudowanie nowego pawilonu wystawienniczego, sali konferencyjnej. Zakres prac jest naprawdę bardzo duży. Jako samorząd wojewódzki staramy się inwestować w kulturę i to jest jeden z naszych priorytetów - stwierdził wicemarszałek Piotr Pilch.

W przypadku renowacji i modernizacji zabytkowego parku zaplanowano między innymi wykonanie nawierzchni w obrębie alei i parkingu przy obiektach muzealnych; remont stawu z oczyszczeniem, pogłębieniem, profilowaniem i umocnieniem linii brzegowej; montaż obiektów malej architektury, w tym wykonanie stylowej kładki drewnianej oraz altany, instalację 31 ławek i koszy, wykonanie ekspozycji dla dzieci "Grota krasnoludków". W planach jest też wykonanie instalacji oświetlenia, stylowych lamp przy alejkach i lamp iluminacyjnych, a także remont ogrodzenia wokół parku muzeum i wykonanie oraz montaż postaci krasnoludków i sierotki Marysi. Odrestaurowany zostanie również zabytkowy drzewostan parkowy oraz wyremontowany zabytkowy dworek oraz budynek Lamusa.

W ramach projektu zmodernizowana będzie instalacja systemu bezpieczeństwa na terenie obiektów muzealnych, w tym instalacja wykrywania i sygnalizacji pożaru, instalacja sygnalizacji włamania i napadu oraz instalacja monitoringu wizyjnego.

Od strony parkingu powstanie też nowy obiekt wystawienniczo-administracyjny. Będzie on miał zarówno pomieszczenia ekspozycyjne, ale i miejsce na magazyny zbiorów, salę konferencyjno-widowiskową, pracownie działów merytorycznych, pomieszczenia biurowe i administracyjne, część z pokojami gościnnymi i salą konsumpcyjną oraz punkt informacyjny i pomieszczenia gospodarcze.

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz zaznaczył, że przejęcie muzeum od samorządu powiatowego było mądrą decyzją Sejmiku ponad 25 lat temu.

- Myślę, że te ćwierć wieku pokazują konsekwencję działań samorządowych. Cały czas się tutaj coś dzieje, ale dzisiejsze spotkanie i podpisanie umowy niezwykle mnie cieszy. Uważam, że nie będzie to ostatnia inwestycja tutaj w tym niezwykłym miejscu - podkreślił Jerzy Borcz.

Paweł Bukowski
Paweł Bukowski, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Muzeum Marii Konopnickiej jest największą instytucją muzealną o charakterze biograficzno-literackim w Polsce i posiada najwięcej zgromadzonych zbiorów po Marii Konopnickiej.

- Prowadząc szeroką działalność mierzymy się jednocześnie z dużymi ograniczeniami wynikającymi z niedostatecznej bazy dla prowadzenia swoich działań i realizacji planów. Dzięki powstałej w ramach projektu infrastrukturze muzeum będzie mogło zwiększyć szanse kształtowania nowoczesnej oferty kulturalno-edukacyjnej. Nowy obiekt zostanie też w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - zaznaczył Paweł Bukowski, od ponad 25 lat dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Cała inwestycja pozwoli na dostosowanie sposobu prezentacji zasobów muzealnych do potrzeb osób w różnym wieku, tworząc szansę na dotarcie ze spuścizną po Marii Konopnickiej do współczesnych i kolejnych pokoleń.

Rocznie muzeum w Żarnowcu odwiedza od 15 do 20 tysięcy osób. Bardzo chętnie z tego miejsca korzystają również nowożeńcy, organizując tutaj sesje zdjęciowe.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.