Posłuchaj:

Przez 10 lat istnienia czynnie współtworzy i na stałe wpisuje się w historię gminy. 25 stycznia Szkoła Muzyczna I stopnia w Rymanowie świętowała swój jubileusz.
Starania o utworzenie w Rymanowie samorządowej szkoły muzycznej I stopnia rozpoczęły się 12 lat temu. Burmistrz Wojciech Farbaniec wspomina, że inspiracją były skierowane do niego prośby mieszkańców Wisłoczka, rodziców dzieci uczęszczających do szkół muzycznych w Krośnie i Sanoku.

- Jedna z mam podczas zebrania w Wisłoczku skierowała do mnie prośbę, żeby może udało się utworzyć w Rymanowie szkołę muzyczną, by dzieci miały bliżej ze swojego miejsca zamieszkania. Tamtego wydarzenia nie zapomnę, gdyż była to inspiracja do rozpoczęcia starań. Zresztą sam kocham muzykę, kulturę i wiem jak ważną rolę odgrywa w wychowaniu młodego pokolenia - opowiada Wojciech Farbaniec.

Burmistrz podkreśla również, że dużą rolę w tym, że ta szkoła powstała ma Dorota Skibicka, nauczycielka szkoły muzycznej w Krośnie, która wskazała, co i jak należy zrobić, a także wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Krzysztof Szczepaniak oraz Dariusz Krzok, który został dyrektorem samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rymanowie. Placówka rozpoczęła działalność 1 września 2013 roku, stając się częścią Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie.

Jubileusz Szkoły Muzycznej w Rymanowie

W 2015 roku gmina zleciła projekt architektoniczny na adaptację poddasza, a w roku następnym kosztem ponad 1 mln zł, w okresie wakacyjnym, przebudowano poddasze na potrzeby szkoły muzycznej. Uroczyste oddanie nowych pomieszczeń odbyło się 21 października 2016 roku. Zostały też zakupione dwa fortepiany, pianina i wiele innych instrumentów muzycznych.

- Obecnie mamy przygotowaną i uzgodnioną koncepcję rozbudowy auli im. Marka Góry, żeby można ją było wykorzystywać na salę koncertową. Do tego zadania, podobnie jak do budowy hali sportowej, jesteśmy przygotowani. Jeśli pojawią się możliwości, to zadania zostaną zrealizowane - informuje burmistrz Wojciech Farbaniec.

Dariusz Krzok, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie, odpowiadający za szkołę muzyczną podkreśla, że niemożliwe stało się możliwe dzięki determinacji władz gminy Rymanów na czele z burmistrzem Wojciechem Farbańcem i wsparciu wizytatora Krzysztofa Szczepaniaka.

- Los nam sprzyjał, dzięki czemu udało się zaangażować do pracy w szkole świetnych muzyków i pedagogów, co miało bardzo istotne znaczenie podczas pierwszej rekrutacji. Dzięki temu w pierwszym roku edukację muzyczną rozpoczęło 110 uczniów, których kształciło 16 nauczycieli. Mieszkańcy Rymanowa i okolicznych miejscowości zaczęli stopniowo zauważać i coraz bardziej doceniać wpływ sztuki na rozwój dzieci i młodzieży. W obecnym roku szkolnym kształci się u nas 180 uczniów i pracuje 28 nauczycieli - opowiada Dariusz Krzok.

Jubileusz Szkoły Muzycznej w Rymanowie

Uczniowie, oprócz nauki gry na instrumentach, zgłębiania teorii muzyki, mogą realizować swoje pasje w zespołach instrumentalnych, rytmicznych, wokalnych, w chórze, orkiestrach. Wspólnie z innymi szkołami realizowane są różne projekty.

Od 2014 roku szkoła współtworzy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Rymanowską Orkiestrę Dętą, która najpierw była prowadzona przez Tadeusza Półchłopka, a obecnie przez Mieszka Szybkę. W tym roku Rymanowska Orkiestra Dęta będzie obchodzić również swój jubileusz - 100-lecia istnienia. W 2022 roku orkiestra otrzymała odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej", a w roku ubiegłym, wspólnie z mażoretkami z Beska, zdobyła GRAND PRIX na VI Międzynarodowym Festiwalu "Golden Sardana" w Lloret de Mar w Barcelonie. Także w 2023 roku Rymanowska Orkiestra Dęta otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jubileusz Szkoły Muzycznej w Rymanowie

Szkoła Muzyczna I stopnia w Rymanowie jest także organizatorem festiwalu Soli Deo Gloria. Pierwsze koncerty odbyły się w 2019 roku, a kolejne cztery w roku 2022. Koncerty te zostały uznane przez międzynarodową Kapitułę "Muzyczne Orły" za wybitne osiągnięcie w dyscyplinie artystycznej. Festiwal otrzymał Brązowy Dyplom w kategorii "Wydarzenie muzyczne" zrealizowane w 2022 roku.

- Już od pierwszego roku istnienia Szkoły Muzycznej I st. w Rymanowie uczniowie i nauczyciele brali udział w konkursach, koncertach, kursach i warsztatach. Tylko w tamtym roku około 40 uczniów zdobyło 80 nagród, a we wcześniejszych latach było bardzo podobnie - dodaje Dariusz Krzok.

Obchody 10-lecia Szkoły Muzycznej I stopnia w Rymanowie zostały zorganizowane 25 stycznia w auli szkoły. Uroczystość rozpoczął koncert jubileuszowy, który poprowadzili Iwona Tylka i Tomasz Putrzyński, a zaprezentowali się w nim uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły oraz gościnnie uczniowie zaprzyjaźnionych szkół muzycznych. W finale wystąpiły połączone orkiestry smyczkowa i dęta pod batutą Mieszka Szybki, a utwór "Prayer" wykonali Magdalena Szybka i Krystian Wołczański.

Jubileusz Szkoły Muzycznej w Rymanowie

Z okazji jubileuszu burmistrz Wojciech Farbaniec i przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pitrus uhonorowali listami gratulacyjnymi nauczycieli o najdłuższym stażu, ale też o wyjątkowych osiągnięciach w pracy z dziećmi uzdolnionymi muzycznie. W gronie tym znaleźli się: Dariusz Krzok, Agata Dorda, Krzysztof Dziamba, Tadeusz Półchłopek, Maria Putrzyńska, Tomasz Putrzyński, Michał Rymarz, Dorota Skibicka, Magdalena Szybka, Iwona Tylka, Anna Skibicka, Daniel Eibin, Mieszko Szybka. Ci sami nauczyciele otrzymali także nagrody pieniężne burmistrza.
Dyrektor Dariusz Krzok otrzymał z rąk burmistrza Wojciecha Farbańca i przewodniczącego Rady Miejskiej w Rymanowie Andrzeja Pitrusa grawerton z życzeniami, a okazjonalnymi listami z okazji jubileuszu uhonorowano Elżbietę Nadziakiewicz - byłą dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie, dr Beatę Suwałę-Szczechowską - obecną dyrektor ZSP, wizytatorów Centrum Edukacji Artystycznej - Krzysztofa Szczepaniaka i Zenobiusza Kajdę oraz pianistę prof. Maksymiliana Bylickiego.

Także z okazji jubileuszu dyrektor Beata Suwała-Szczechowska wspólnie z przewodniczącą Rady Rodziców Katarzyną Rajchel wręczyły Medal Wyspiańskiego. Jest on przyznawany osobom wspierającym działalność szkoły. W gronie laureatów znaleźli się: poseł Piotr Uruski, prof. Maksymilian Bylicki, Zenobiusz Kajda, Krzysztof Szczepaniak, starosta krośnieński Jan Pelczar, burmistrz Wojciech Farbaniec, była dyrektor GOK w Rymanowie Danuta Litarowicz oraz Dorota Skibicka.
Specjalną nagrodę za wyjątkowe zasługi na rzecz rozwoju Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie i honorowy tytuł "Mecenasa Rymanowskiej Alma Mater" z rąk byłej oraz obecnej dyrektorki szkoły otrzymał Dariusz Krzok.

- Dzisiejszy dzień przypomina przede wszystkim o tym, że w szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły jest nauczyciel, wsparciem rodzice, a dumą absolwenci. Nasza szkoła wykształciła już ponad 200 absolwentów, z których wielu kontynuuje naukę w szkołach muzycznych II stopnia, a kilku studiuje na akademiach muzycznych. Szkoła muzyczna w Rymanowie przez 10 lat swojego istnienia czynnie współtworzy i na stałe wpisuje się w historię naszej gminy. Jej bogaty dorobek artystyczny, wychowankowie napawający nas dumą to ogromna motywacja do kontynuowania tradycji szkoły - podsumował uroczystość Dariusz Krzok.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.