Archidiecezja Przemyska poinformowała, że abp Adam Szal udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na 2 lutego.
- Na Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zamieniając post na jałmużnę. Każdego, kto skorzysta z dyspensy w dniu 2 lutego zachęca się do złożenia ofiary (jałmużny) na zakony kontemplacyjne lub na misje święte - przekazała w komunikacie Archidiecezja Przemyska.

Dyspensa od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Kościele Katolickim to specjalne zezwolenie udzielone przez właściwą władzę kościelną (np. biskupa), które zwalnia wiernych z obowiązku powstrzymania się od jedzenia mięsa w określone dni. Tradycyjnie, katolicy są zobowiązani do wstrzemięźliwości od mięsa w każdy piątek roku (chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość) oraz w inne wyznaczone dni (np. Wielki Piątek), jako forma pokuty i przypomnienie o śmierci Jezusa Chrystusa. Dozwolone jest spożywanie ryb, jaj, nabiału oraz potraw wegetariańskich.

~Józek

05-02-2024 09:37 2 5

Przed laty kiedy mięso było tylko w niedzielę i to nie zawsze, to może nie jeść go w piątek miało jakieś znaczenie, dziś kiedy wrzucasz jałmużnę, albo poprosisz księdza o dyspensę na piątek, brzmi to nijako. Posty nakazane zachowywać? Jak zapłacisz już nie, czy to nie brzmi śmiesznie?
Odpowiedz

~oTo Polska

02-02-2024 15:49 11 8

Ja jako wierzący każdy piątek traktuje tak samo z dyspensą czy bez a ma to bardzo dobre strony, gdyż w żądnym innym dniu; jajko na miękko z solą - świeżym chlebem i masłem na śniadanie, pierogi nie smakują tak znakomicie przynajmniej na południu, a na kolacje można min. sałatkę z tuńczyka lub na maśle każdą inną rybę.I jeszcze wiele innych Jarskich potraf można przyrządzić. Tak w naszym regionie nazywa się to poprawnie Danie Jarskie - nie (wegetariańskie) albo (wegańskie) lub inne tęczowe czary
Odpowiedz

~Moja Bardzo Wielka Wina

02-02-2024 12:17 5 11

Dzięki Dobrodzieju. A już się bałem że schabowy będę MUSIAŁ do śmietnika wyrzucić, bo termin ważności do jutra. Uff...
Odpowiedz

~SOMGORSI

02-02-2024 11:41 4 8

Na szczęście to co jest w tej bułce ze zdjęcia to nie jest mięso tylko jakieś zmielone flaki , czyli można wpieprzać do woli w każdy dzień tygodnia , smacznego.
Odpowiedz

~xxx

02-02-2024 11:00 3 10

Są dni powszednie w tygodniu kiedy nie jem mięsa,bo za nim nie przepadam, często nawet cały tydzień nie jadam . Prawdziwy post powinien, we współczesnym świecie i rozumowaniu polegać na wyrzeczeniu się tego co sprawia nam przyjemność np. łasuchom słodycze itd. to jest umartwienie, a nie jakieś pomysły sprzed wieków.
Odpowiedz

~smakołysz

02-02-2024 09:42 5 17

O kurczę! Dziękuje dobrodziejowi że pozwolił. Moje życie w końcu się zmieni :)
Odpowiedz

~Marcin

02-02-2024 07:24 4 19

Czyli jak zapłacisz, to możesz. Typowo kościelne zasady! Mi tam i bez opłaty mięso smakuje w każdy dzień tygodnia.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.