W Jedliczu upamiętniono postać Zenona Jaracza, zasłużonego działacza sportowego, twórcy łucznictwa w Jedliczu. Zorganizowany został jubileuszowy memoriał jego imienia.
Około 100 łuczniczek i łuczników z Podkarpacia rywalizowało w sobotę (3 lutego) w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedliczu w X Memoriale Zenona Jaracza w Łucznictwie. Otwarcia jubileuszowych zawodów noszących imię niezwykle zasłużonego dla rozwoju sportu w gminie Jedlicze, w tym również łucznictwa, dokonała burmistrz Jolanta Urbanik, po czym zawodniczki i zawodnicy przystąpili do rywalizacji w dziesięciu kategoriach. Sędzią głównym zawodów był Zdzisław Toczek (SAGIT Humniska). Puchary, medale i dyplomy wręczali: prezes Okręgowego Związku Łuczniczego w Rzeszowie Andrzej Majka, dyrektor GOSiR w Jedliczu Wojciech Florczak oraz Tomasz Jaracz z Krosna, wnuk Zenona Jaracza.

- Jako rodzina Zenona Jaracza cieszymy się, że tradycje łucznicze w Jedliczu są kontynuowane jak chociażby w formie dzisiejszego memoriału mojego dziadka. Ja sam mając może 10-12 lat uczestniczyłem w treningach pod jego okiem. Obecnie jako firma Jubiler Jaracz pomagamy w organizacji memoriału, w tym roku już dziesiątej jubileuszowej edycji - powiedział Tomasz Jaracz.

X Memoriał Zenona Jaracza w Łucznictwie

Józef Kudroń, łucznik, były trener sekcji łuczniczej w Jedliczu przypomniał, że sekcja łucznicza w Nafcie Jedlicze została założona w 1951 roku, kiedy prezesem klubu był Zenon Jaracz. Sekcja łucznicza z ramach ZKS Nafta Jedlicze funkcjonowała do 1991 roku. Po panu Zenonie, sekcję prowadził jeszcze przez pewien czas Józef Kudroń, po czym została rozwiązana. Po dwudziestoletniej przerwie, wznowiona została działalność w 2011 roku, w 60. rocznicę utworzenia sekcji w 1951 roku.

- Zenon Jaracz to niezwykle zasłużona postać dla rozwoju sportu w Jedliczu. Mam tutaj na myśli choćby piłkę nożną, łucznictwo, narciarstwo. Był człowiekiem, któremu na sercu leżało dobro młodzieży, by uprawiała sport, mogła się pokazać na zewnątrz. Stąd też łucznictwo było wówczas dla młodych Jedliczan oknem na świat. Braliśmy udział w rozgrywkach ligowych i jako klubowi udało nam się dojść najwyżej do II ligi. W naszej kronice zachowały się archiwalne zdjęcia z czasów pana Jaracza, na których można zobaczyć, jak odbywały się treningi na stadionie, w jakich warunkach, jakim dysponowaliśmy sprzętem - powiedział Józef Kudroń.

Dodał również, że najwybitniejszym łucznikiem w historii klubu był Kazimierz Chudziński. Został powołany do kadry olimpijskiej i narodowej. W 1977 r zdobył tytuł wicemistrza polski, tytuł międzynarodowego wicemistrza Jugosławii, zajął też 10. miejsce w międzynarodowych mistrzostwach USA.

- Obecnie, przy wsparciu gminy Jedlicze, staramy się cały czas propagować łucznictwo, wychodzić do dzieci i młodzieży i pokazać im, że jest to ciekawy sport, można w nim osiągnąć sukcesy, mieć okazję na wyjazdy na zawody. Dodam także, iż łucznictwo jest dyscypliną sportu, którą mogą uprawiać osoby niepełnosprawne, w tym szczególnie osoby poruszające się na wózkach - zaznaczył Józef Kudroń.

Zenon Jaracz z zawodnikami
Zenon Jaracz z zawodnikami (fot. arch. rodzinne)

Roman Kudroń, prezes ŁUKS Jedlicze poinformował, że obecnie w klubie zrzeszonych jest około 25 zawodniczek i zawodników, głównie z gminy Jedlicze.

- W okresie letnim trenujemy na stadionie w Moderówce, a zimą strzelamy w hali sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedliczu. Treningi odbywają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Co roku uczestniczymy w około 15-20 zawodach różnej rangi we wszystkich praktycznie kategoriach wiekowych. W ostatnich latach możemy się poszczycić między innymi tytułami mistrzów województwa, mistrzów Polski w kategorii młodzik zarówno indywidualnie jak i drużynowo. W 2019 roku nasza zawodniczka Katarzyna Kozioł brała udział w Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w Madrycie - poinformował Roman Kudroń.

Prezes Andrzej Majka przypomniał, że jubileuszowe dziesiąte zawody w Jedliczu pamięci Zenona Jaracza, twórcy łucznictwa w Jedliczu, odbywają się w roku jubileuszu 75-lecia Okręgowego Związku Łuczniczego w Rzeszowie.

- Cieszę się, że po latach przerwy łucznictwo w Jedliczu, dzięki pasjonatom tego sportu, mam tutaj na myśli choćby Józefa Kudronia i Romana Kudronia, odrodziło się na nowo dwanaście lat temu, a zawodniczki i zawodnicy osiągają znaczące wyniki - powiedział Andrzej Majka.

Dodał również, że w Okręgowym Związku Łuczniczym w Rzeszowie zrzeszonych jest czternaście klubów, łącznie około 200 zawodników posiadających licencje.

X Memoriał Zenona Jaracza w Łucznictwie

X Memoriał Zenona Jaracz w Łucznictwie został zorganizowany przez ŁUKS Jedlicze, Gminę Jedlicze i GOSiR Jedlicze. Sponsorem była firma Jubiler Jaracz, a patronem medialnym portal terazKrosnopl.

Wyniki X Memoriału Zenona Jaracza w Łucznictwie w Jedliczu


Kategoria dzieci - chłopcy
1. Franciszek Kozyra - Francesco Jelna
2. Mikołaj Piątek - Jar Kielnarowa
3. Jan Grabas - Czuwaj Wiaro Przemyśl

Kategoria dzieci - dziewczęta
1. Laura Skrzypek - Makovia Makowisko
2. Emilia Barańska - Makovia Makowisko
3. Antonina Lorenc - ŁKS Sagit Humniska
4. Zofia Bodniak - ŁKS Sagit Humniska

Kategoria młodzik - chłopcy
1. Przemysław Śliwa - SKS Piast Rzeszów
2. Konrad Urban - LKS Jar Kielnarowa
3. Filip Grabek - ŁUKS Jedlicze

X Memoriał Zenona Jaracza w Łucznictwie

Kategoria młodzik - dziewczęta
1. Milena Piątek - LKS Jar Kielnarowa
2. Zuzanna Chysz - LKS Makovia Makowisko
3. Natalia Rząsa - LKS Jar Kielnarowa

Kategoria młodzik młodszy - chłopcy
1. Jakub Czerkas - UKS Tramp Jarosław
2. Antoni Chysz - LKS Makovia Makowisko
3. Gabriel Sudoł - LKS Makovia Makowisko
4. Tymoteusz Świst - UKS Tramp Jarosław
5. Artur Władyka - ŁKS Sagit Humniska
6. Błażej Chrapak - ŁUKS Jedlicze
7. Seweryn Chrapak - ŁUKS Jedlicze

Kategoria młodzik młodszy - dziewczęta
1. Wiktoria Mazurkiewicz - LKS Makovia Makowisko
2. Oliwia Łoza - LKS Makovia Makowisko
3. Maja Winiarska - LKS Makovia Makowisko
4. Izabela Frączek - ŁKS Sagit Humniska

Kategoria open - mężczyźni
1. Bartłomiej Gos - ŁUKS Jedlicze
2. Nikodem Byczkowski - SKS Piast 25 Rzeszów
3. Paweł Szymczak - Jar Kielnarowa
4. Ryszard Topolnicki - UKS Tramp Jarosław
5. Marcel Kantor - LKS Makovia Makowisko
6. Adrian Szymczak - Jar Kielnarowa
7. Józef Kudroń - ŁUKS Jedlicze
8. Dawid Kusiak - ŁKS Sagit Humniska

X Memoriał Zenona Jaracza w Łucznictwie

Kategoria open - kobiety
1. Natalia Babiak - UKS Tramp Jarosław
2. Klaudia Pacion - LKS Makovia Makowisko
3. Urszula Kutyła - UKS Tramp Jarosław
4. Katarzyna Kozioł - Płaszowianka Kraków
5. Karolina Sochacka - Jar Kielnarowa
6. Urszula Konefał - Jar Kielnarowa
7. Daria Jakubik - LKS Makovia Makowisko
8. Aurelia Jakubowska - LKS Makovia Makowisko

Kategoria open - bloczki
1. Damian Pulit - UKS Tramp Jarosław
2. Grzegorz Byczkowski - SKS Piast 25 Rzeszów
3. Marzena Nowak - UKS Tramp Jarosław

Kategoria Barebow
1. Eugeniusz Szczygieł - Legenda Rzeszów
2. Peter Scriven - Legenda Rzeszów
3. Kamil Żygała - Czuwaj Wiaro Przemyśl

~Florek

07-02-2024 16:19 3 4

Dobrze że była pogoda bo dach na hali jest dziurawy i podczas opadów trzeba zbierac wode z parkietu.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.