Od 12 lutego 2024 r. na drogach niemal całego kraju odbywać się będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami. Jest apel Wojska Polskiego.
Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, że w ramach ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.
Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch. Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Wojskowi zwracają się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności.

- Przypominamy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Zwracamy się również z apelem o ochronę danych, nie publikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ich ramach Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.
~AtokTo

15-02-2024 10:41 1 0

Wybierasz taki polityków co 4 lata, samorządowców i prezydenta co 5 po to tylko żeby Cię później wysłali na wojnę, a oni przez Słowację do Rumunii ze złotem!
Wszyscy ci których wymieniłem nie wiedzą po co są wybierani.
Putin ; jeden gość coś powie i cała Europa+USA zessranne.Jeden gość!! W głowie się nie mieści.
Odpowiedz

~partyzant

11-02-2024 18:19 2 0

Jutro walę do Leroya po materiały budowlane i ze szwagrem na ogrodzie bunkra bendziem stawiać. Takiego coś na podobieństwo "wilczego szańca".
Odpowiedz

~Frajerskie pały

11-02-2024 11:01 4 1

A wiec wojna. Run na bankomaty i stacje benzynowe czas zacząć. Nie zapomnijcie o biedronce i lidlu, żeby kupić konserwy oraz papier toaletowy.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.