Sześć osób uhonorowano podczas II gali plebiscytu zorganizowanego w Rymanowie przez Polsko-Amerykańską Fundację im. Rabina Manachema Mendla z Rymanowa i Fundację Instytut Prawa i Rozwoju Gospodarczego.
9 lutego 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie odbyła się II Gala Plebiscytu Osobowość Roku 2023 Ziemi Krośnieńskiej. Została zorganizowana przez Polsko-Amerykańską Fundację im. Rabina Manachema Mendla z Rymanowa i Fundację Instytut Prawa i Rozwoju Gospodarczego.

Jacek Sokołowski, prezes Zarządu Fundacji im. Rabina Manachema Mendla z Rymanowa (1745-1815) przypomniał, że patron fundacji był bardzo szanowany na ziemi rymanowskiej przez wszystkie społeczności, łączył ludzi, potrafił się dogadywać, potrafił budować wspólnotę rymanowską.

- Dzisiaj mamy rok 2024, ale nie wolno nam zapomnieć o tym, co było, o naszej historii, gdyż jest to nasze dziedzictwo. Właśnie dlatego dwa lata temu została powołana do życia polsko-amerykańska fundacja, a jednym z jej fundatorów jest rabin Abraham Reich z Nowego Jorku, wywodzący się z rymanowskich Żydów. Zadaniem fundacji jest zachowanie pamięci przeszłości i przekazanie jej następnym pokoleniom - powiedział Jacek Sokołowski.

Osobowości roku 2023 Ziemi Krośnieńskiej

W tym roku, decyzją Kapituły, w skład której wchodzili: Tomasz Jędrzejczak, Marcin Zieliński, Henryk Nicpoń, Waldemar Lenius, Paweł Cichosz i Jacek Sokołowski, nagrodzono osoby w czterech kategoriach aktywności społecznej zawodowej:
- samorząd
- przedsiębiorczość
- kultura
- turystyka.

W kategorii Samorząd Kapituła nagrodziła burmistrza gminy Rymanów Wojciecha Farbańca, samorządowca piastującego urząd od 25 lat.

- W grudniu ubiegłego roku minęło 25 lat mojej pracy samorządowej - 12 lat na stanowisku zastępcy burmistrza i 13 lat burmistrza. Dzisiaj mogę powiedzieć, że był to dla mnie wyjątkowy czas - czas służby na rzecz naszych mieszkańców, realizacji wielu zadań. Można powiedzieć, że nasza gmina, ale i Polska zmieniły się w tym okresie nie do poznania. Na przestrzeni ostatnich 13 lat powiększyliśmy majątek naszej gminy ze 131 milionów do ponad 320 milionów złotych. Zainwestowaliśmy ponad 200 mln zł we wszelką infrastrukturę. Mamy też opracowaną Strategię Rozwoju Gminy Rymanów do 2030 roku, jesteśmy w trakcie wspólnego opracowywania dokumentów strategicznych nakreślających cele rozwojowe dla naszej gminy uzdrowiskowej oraz sąsiedniej gminy Iwonicz-Zdrój - powiedział burmistrz Farbaniec.

W kategorii Przedsiębiorczość nagrodzony został Krzysztof Frelek, prezes Zarządu FA Krosno S.A. - firmy, w której projektowane i wykonywane są produkty trafiające do odbiorców w kraju i za granicą.

- Wyróżnienie i statuetka jest dla całego zespołu naszej firmy, będącej częścią dawnego Polmo. Dzisiaj działamy nie tylko na Podkarpaciu, mamy także swoje zakłady w Niemczech i Francji. W tych wszystkich miejscach ludzie słyszą nazwę Krosno - podkreślił Krzysztof Frelek.

W kategorii Turystyka Kapituła postanowiła uhonorować Wiolettę Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, a od roku 2019 prezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Dzięki jej wsparciu, na nowo rozpoczęła działalność Lokalna Organizacja Turystyczna "Beskid Niski".

- Patrząc na aktywne działania osób w branży turystycznej, choćby zrzeszonych w LOT "Beskid Niski", widzę jak bardzo zależy im na rozwoju swoich małych ojczyzn. My staramy się im w tym pomagać jako Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna - stwierdziła Wioletta Rejman.

Nagrodę w kategorii Kultura otrzymał Rafał Głód, który angażuje się w wiele działań wspierających ochronę dziedzictwa kulturowego. Podkreśla przywiązanie do wielokulturowości ziemi rymanowskiej. To tutaj żyli ze sobą i współpracowali Polacy, Żydzi i Łemkowie.

- Otrzymana statuetka zachęca mnie do jeszcze większej pracy w działalności kulturowej. Te piękne karty historii staramy się wspólnie odkrywać dla mieszkańców i turystów - zaznaczył Rafał Głód.

Osobowości roku 2023 Ziemi Krośnieńskiej


Kapituła postanowiła także przyznać dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymał Janusz Fic, prezes Zarządu Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Spółka zarządzana przez prezesa Fica podejmuje się realizacji innowacyjnych rozwiązań i wdrażania nowatorskich technologii, a tym samym wytycza nowe kierunki rozwoju, które mają pozytywny wpływ na życie mieszkańców i środowisko.

- Przez ostatnie lata naszej spółce udało się zrealizować wiele bardzo dużych inwestycji. To, że tutaj dzisiaj jestem zawdzięczam zespołowi ludzi, z którymi na co dzień pracuję, ale także samorządowcom, bez których wielu zadań nie udałoby się osiągnąć. Wyróżnienie traktuję również jako bodziec do zintensyfikowania dalszych dziań, a pomysłów mamy jeszcze dużo - podkreślił Janusz Fic.

Drugie wyróżnienie przyznane zostało Rafałowi Pryncowi, właścicielowi Pałacu Polanka w Krośnie za kontynuowanie historii Pałacu Polanka i dziedzictwa kulinarnego.

- Jest to miejsce niezwykłe. To tutaj powstała pierwsza na świecie spółka naftowa. W tym miejscu mieszkali wszyscy trzej wspólnicy. Oprócz właściciela Tytusa Trzecieskiego, także Ignacy Łukasiewicz i Karol Klobassa-Zrencki. I to było głównym bodźcem, żeby się zaangażować w projekt odbudowy tego pałacu. Wspomnę też, że jednym ze współzałożycieli parku przy pałacu był Wincenty Pol - powiedział Rafał Prync.

Okolicznościowe statuetki i upominki wręczyli: wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż; przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie Andrzej Pitrus; Gabriel Zajdel, reprezentujący wojewodę Teresę Kubas-Hul oraz członkowie Kapituły - Tomasz Jędrzejczak, Waldemar Lenius, Henryk Nicpoń i Jacek Sokołowski.

Osobowości roku 2023 Ziemi Krośnieńskiej

W części artystycznej zaprezentowały się wokalistki kształcące swój głos w Studiu Piosenki Metro pod kierunkiem Karoliny Smolińskiej. Na scenie wystąpiły: Zofia Drozd, Kornelia Paszyńska, Kamila Rymarowicz, Żaneta Zając.
Galę prowadziła Alina Pulnar z Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie.

~zefirek

12-02-2024 12:58 1 2

Gdybyś umiał czytać i kojarzyć to byś nie chełpił się publicznie swoją głupotą...
Odpowiedz

~Gość

11-02-2024 20:16 1 0

Starostwo nie nagród się powinno spodziewać, a wezwania do prokuratora po wyborach.
Nagrody przyznali ludziom z osiągnięciami w pracy. Nikt w starostwie niczego nie robi wyjątkowego. Dziękowanie urzędnikowi za to że wykonuje swoje obowiązki po chamsku i z oczekiwaniem na różne akty „wdzięczności” chcesz nagradzać?
Odpowiedz

~Gość

10-02-2024 22:35 6 5

Protestuję takie ważne wyróżnienie powinien dostać ktoś kto reprezentuje PIS. Człowiek prawy i sprawiedliwy . Na przykład Starosta wybitnie zasłużony w walce z liberałami i lewakami. Lub Mąż stanu z Iwonicza. To by była faktycznie Osobowość a tak tacy zwykli ludzie. Jakiś burmistrz Jakiś przedsiębiorca, prezes. Szkoda gadać.
Odpowiedz

~podatnik z Jedlicza

10-02-2024 21:10 1 8

Pani burmistrz z Jedlicza nie została wyróżniona ? To dopiero jest osobowość.
Odpowiedz

~mosze-nosze

10-02-2024 17:48 5 7

Nie paliły chanuki?
Odpowiedz

~Piast

10-02-2024 12:40 3 20

Tak duży tytuł ytuł Osobowość Roku Ziemi Krośnieńskiej powinno przyznawać Starostwo Powiatowe a nie jakaś polsko - amerykańska fundacja.
Odpowiedz

~BrakSłów

10-02-2024 11:31 5 6

Nawaliło ludu. Część osób stało i nie wszyscy weszli do środka. Takie galę są potrzebne aby wręczyć bardzo prestiżowe nagrody.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.