Rozmowa z Prezes Zarządu Spółki Uzdrowisko Rymanów S.A. Małgorzatą Szeliga.
Objęła Pani stanowisko Prezesa Zarządu Uzdrowiska Rymanów S.A. pod koniec 2022 r. po okresie delikatnie mówiąc burzliwym w historii Uzdrowiska
Tak, ale ten czas jest już zamknięty, nie będziemy do tego wracać. W momencie rozpoczęcia wykonywania funkcji Prezesa Zarządu postawiłam przed sobą i całym Uzdrowiskiem jasno sprecyzowane cele - zamknięcie i uporządkowanie poprzedniego etapu funkcjonowania Uzdrowiska, restrukturyzacja organizacji i procesów na wzór najbardziej skutecznie działających podmiotów na rynku, oraz szybki rozwój Uzdrowiska zarówno pod kątem ekonomicznym jak i wizerunkowym czy też marketingowym. Mamy do tego wszelkie niezbędne zasoby, które wystarczyło zidentyfikować i uruchomić.

365 dni na mapie wydarzeń… Jak Pani Prezes zatem podsumuje początek ubiegłego roku?
Zaczęłam dokładnie tak jak wspomniałam - od określenia pozycji "tu i teraz" w której znajduje się Uzdrowisko, zdefiniowanie i stopniowe eliminowanie niekorzystnych uwarunkowań, rozwiązań czy zagrożeń ale przede wszystkim ustalenie celów i sposobów rozwojowych Uzdrowiska. Tego typu diagnozy i działania aby były skuteczne muszą być czasochłonne, dlatego odnosząc się do naszej Mapy Wydarzeń połączymy w tym przypadku dwa miesiące - styczeń i luty. Dokonałam restrukturyzacji organizacyjnej Uzdrowiska uruchamiając dedykowany, nowy Dział Rozwoju i Cyfryzacji. Rolą tego działu jest prowadzenie działań i realizacja strategii controllingowej i rozwojowej zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Jako ciekawostkę mogę podać również fakt, że już w lutym w "Marii" zainstalowaliśmy nową siłownię skomponowaną z zupełnie nowych, fabrycznie zapakowanych sprzętów renomowanych marek. Urządzenia te znaleźliśmy na terenie innego budynku, gdzie leżały od nieokreślonego czasu, być może nawet przez kilka lat.

A po określeniu strategii przyszedł czas na działania?
Dokładnie. I od razu zaczęliśmy intensywną pracę. Poszukując nowych klientów komercyjnych zarówno krajowych jak i zagranicznych pojechaliśmy na Międzynarodowe Targi Turystyki International Travel & Tourism Fair (ITTF) do Warszawy. Przywieźliśmy stamtąd sporo innowacyjnych pomysłów rozwojowych, nawiązaliśmy też całą paletę kontaktów zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym. Walory i produkty Uzdrowiska Rymanów zaczęły być dostrzegane znacznie szerzej niż tylko na Podkarpaciu. Jeszcze teraz w naszej "zamrażarce pomysłów" mamy kilka strategii które czekają na stopniową realizację. Planem było zaistnieć mocno marketingowo już na początku roku dlatego konieczny był też partner strategiczny, który dystrybuuje nasz wizerunek "w świat" W tym celu nawiązaliśmy relację z klubem Cellfast Wilki Krosno który w obecnym czasie zanotował największy sukces w historii krośnieńskiego speedwaya, awansując do PGE Ekstraligi. Medialnie byliśmy z nimi cały czas, a dzięki pełnej frekwencji na stadionie w Krośnie, ogólnopolskiej transmisji telewizyjnej, mediów internetowych Uzdrowisko Rymanów "poszło w świat" eskponując się na podwórku nie tylko krajowym ale również zagranicą. Zgodnie z zaplanowaną strategią. Idąc tym torem od kwietnia zintensyfikowaliśmy również działania lokalne. Chcemy aby Uzdrowisko było dumą i zarazem wizytówką Rymanowa dlatego nawiązaliśmy bliskie relacje ze wszystkimi terenowymi organizacjami. Jako przykład podam umowę o współpracy ze Stowarzyszeniem Pożytku Publicznego "Nasz Rymanów" za pośrednictwem którego informujemy lokalną społeczność o naszych działaniach. Nasze działania i zarazem "rozpychanie się" na krajowym rynku uzdrowiskowym zostały zauważone przez portal onet.pl, który w kwietniu zaliczył nas do najlepszych 5 uzdrowisk w Polsce. Do tej pory tym atutem posługujemy się w promocji naszego Uzdrowiska.

Uzdrowisko Rymanów

Od wiosny w Rymanowie-Zdroju zaczyna się sezon imprez i wydarzeń
Tak i nie mogło nas tam zabraknąć. Już w maju byliśmy obecni w kolarskim Karpackim Wyścigu Kurierów czy też wspieraliśmy sportowców w Ultramaratonie Jaga-Kora. W tym samym miesiącu uruchomiliśmy nową stronę internetową Uzdrowiska. Modułowa strona ze stałą możliwością rozbudowy i aktualizacji treści była priorytetem od samego początku działania. W powiązaniu z zupełnie nową jakością prowadzenia facebooka oraz współpracą z mediami takimi jak Onet.pl, Nowiny czy Nasz Rymanów docieramy za pomocą tych źródeł do coraz większego grona naszych potencjalnych klientów i sympatyków.

Tradycją w Rymanowie-Zdroju od lat są obchody Dnia Dziecka w Podkarpackiej Stolicy Dzieci
Jesteśmy dumni z tego tytułu i stale go rozwijamy. Rozpoczęliśmy uroczystości Dnia Dziecka polską premierą musicalu "Moana Jr" a na samej imprezie nie mogło zabraknąć naszego partnera Cellfast Wilków Krosno. Wprowadziliśmy też sporo nowości takich jak zaproszenie motocyklistów na imprezę, pokaz motocykli czy też konkurs na maskotkę Uzdrowiska. Wybrany przez dzieci Miś Celestyn już kilkukrotnie w późniejszym okresie wzbudzał zachwyty dzieciaków na krośnieńskim rynku. Tradycyjnie też dopisała pogoda a frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Ale czerwiec to nie tylko Dzień Dziecka. Nawiązaliśmy współpracę z serwisem Sanatoria.pl a w samym Uzdrowisku rozpoczęliśmy casting na główną rolę krótkometrażowego filmu "Dead Roses" realizowanego w koprodukcji z brytyjskim studiem filmowym Dakka Prod Ltd. W czerwcu zakończyliśmy też pierwsze inwestycje rozpoczęte na początku roku. Zmodernizowany i zrewitalizowany został obiekt basenowy oraz zakupiona nowa sauna infrared. Uzdrowiska Rymanów nie mogło zabraknąć też na Podkarpackim Pikniku Biznesowym organizowanym pod Rzeszowem. Nasze produkty - wody źródlane i mineralne "Podkarpacka", Celestynka" i "Rymanów Zdrój" a także naturalne kosmetyki "Celestin" cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na wszystkich naszych prezentacjach i znajdują coraz szersze grono odbiorców. Zauważyć można to było podczas wszystkich naszych wakacyjnych aktywności. W lipcu i sierpniu byliśmy obecni na szeregu imprez takich jak Agrobieszczady, Karpackie Klimaty, Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej, gdzie nasze produkty znajdowały uznanie w oczach klientów. Można podkreślić też fakt, że nasza woda pokazała się na wyścigu kolarskim Tour de France Femmes 2023 w ramach nawiązanej współpracy z młodą i perspektywiczną zawodniczką z Rymanowa. W pierwszym półroczu sfinalizowaliśmy też pierwsze, zaplanowane wcześniej inwestycje. Mając na celu uatrakcyjnienie bazy zabiegowej Uzdrowiska zakupiliśmy łóżka wodne do masażu suchego oraz wannę do masażu podwodnego. Tego typu zabiegi cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów, jak i zlecających zabiegi lekarzy. Od wiosny rozpoczęliśmy również szereg prac remontowych mających na celu poprawę stanu technicznego naszych budynków.

Uzdrowisko Rymanów

W sierpniu nastąpiła jeszcze jedna zmiana wizerunkowa w Uzdrowisku
Od samego początku nie przemawiała do mnie nazwa naszego budynku "Jolanta". Brzmiało to dla mnie obco i nie komponowało się w żaden sposób z historią Rymanowa-Zdroju, czy też z samym Uzdrowiskiem. W sierpniu udało się zmienić nazwę na "Celestynka" i obecnie ten obiekt jest dużo bardziej tożsamy z naszym wizerunkiem.

We wrześniu widać już zmiany gołym okiem
Dzięki zaangażowaniu Zarządu i Pracowników Uzdrowiska otrzymaliśmy kontrakt z NFZ na zupełnie nową poradnię - Poradnię Leczenia Uzależnień. Dodatkowo zaadaptowaliśmy na nią budynek na który od lat nie było pomysłu, stał praktycznie opuszczony i zaczynał wymagać powoli coraz większych nakładów remontowych. Mówię tutaj o "Teresie". Jeszcze rok czy dwa i ten piękny infrastrukturalnie, zabytkowy budynek poszedłby drogą "Gozdawy", "Krystyny" czy "Leliwy" - perełek architektonicznych Rymanowa -Zdroju, opuszczonych i zaniedbanych do tego stopnia że część z nich nie nadaje się już nawet do remontu a rozbiórki i ponownego odbudowywania. To są dziesiątki jak nie setki milionów złotych których Uzdrowisko niestety na ten moment nie posiada. Ale otworzyliśmy Poradnię Leczenia Uzależnień i uratowaliśmy "Teresę". Byliśmy również obecni na kolejnych wydarzeniach jak Strongman w Krośnie czy też Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski. Nie sposób było nas też nie zauważyć na Festiwalu Produktów Podkarpackich w Wańkowej. Wszędzie tam promujemy Uzdrowisko i jego produkty.

Uzdrowisko Rymanów

Pani Prezes, spore zainteresowanie wzbudziła też zorganizowana Konferencja Otolaryngologii Dziecięcej w Podkarpackiej Stolicy Dzieci w Rymanowie-Zdroju. Tego typu wydarzenia w Rymanowie-Zdroju jeszcze nie było
Koncepcja organizacji konferencji była bardzo szeroka i uczestniczyło w niej wiele osób. Dla mnie ważnym aspektem był fakt promocji Uzdrowiska wśród lekarzy pediatrów i laryngologów, którzy kierują do nas dzieci wymagające leczenia sanatoryjnego. Niewątpliwym sukcesem było zorganizowanie Konferencji w taki sposób, że prelegentami byli znani otolaryngolodzy z całej Polski. Zarówno koncepcja całego wydarzania jak i sama organizacja zakończyła się sporym sukcesem. Nawiązaliśmy obiecujące relacje i kontakty w dziedzinie otolaryngologii dziecięcej. Zwieńczeniem Konferencji było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Prof. dr hab. n. med. Ewie Kossowskiej, wybitnej lekarce, współtwórczyni polskiej i światowej otolaryngologii dziecięcej w uznaniu wiedzy, pasji i oddania w rozwój leczenia uzdrowiskowego chorób laryngologicznych u dzieci w Rymanowie-Zdroju.

Uzdrowisko Rymanów

Ostatni kwartał 2023 r. także przyniósł wiele wydarzeń
Rozpoczęliśmy nową strategię jaką jest rozwój produktu "Celestin". Nasze kosmetyki zostały w październiku laureatem Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej. Doceniono w nich jakość wykonania a to w połączeniu z produktem ekologicznym a dodatkowo wytwarzanym na bazie wód leczniczych z Rymanowa-Zdroju tworzy z nich unikatowy produkt. Będziemy systematycznie rozwijać tą markę. W listopadzie zrewitalizowaliśmy też naszą Pijalnię Wód Mineralnych. Nowa aranżacja wnętrza wraz z unikatowym pomysłem jakim jest ścianka medialna dla klientów czy kuracjuszy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Sukcesem zakończył się też nasz wniosek skierowany do Ministerstwa Zdrowia o dofinansowanie zadania polegającego na wsparciu rozwoju innowacyjnych rozwiązań służących do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie doposażenia podmiotów leczniczych w urządzenia robotyczne do rehabilitacji. Dzięki uzyskanej dotacji zakupiliśmy 7 mobilnych robotów rehabilitacyjnych górnych i dolnych partii ciała. Aby zapewnić maksymalną funkcjonalność tych urządzeń poddaliśmy kompleksowemu remontowi salę, na której będą prowadzone zabiegi rehabilitacyjne. Nadal również mocno promowaliśmy Uzdrowisko - flaga z naszym logo zawisła między innymi na Kilimandżaro a na obóz szkoleniowo przygotowawczy zaprosiliśmy do nas żużlowców z Cellfast Wilki Krosno. Rok 2023 zakończyliśmy na EKOGALI Międzynarodowych Targach Produktów i Żywności Wysokiej Jakości.

Uzdrowisko Rymanów

Uzdrowisko Rymanów

Rysowaliśmy mapę wydarzeń 2023 r w Uzdrowisku Rymanów ale rozmawiamy już w lutym 2024. Nie sposób zatem zapytać o plany i działania na ten rok
Nic się nie zmieni, z tym że będziemy pracować jeszcze bardziej intensywnie i skutecznie. Już w styczniu rozpoczęliśmy naszą priorytetową inwestycję - remont drogi dojazdowej do Sanatorium Zimowit. Ulica Leśna, która jest drogą dojazdową do Szpitala Uzdrowiskowego Zimowit i Sanatorium Uzdrowiskowego Anna, od lat była w bardzo złym stanie technicznym uniemożliwiającym bezpieczne jej użytkowanie zarówno przez kierowców jak i pieszych. Pomimo tego, że od lat korzystanie z niej zagrażało bezpieczeństwu wszelkich użytkowników i stanowiła skazę na wizerunku Uzdrowiska, przez lata problem pozostawał nierozwiązany. Ze względu na fatalny stan ulicy Leśnej, stanowiącej ważny ciąg komunikacyjny zarówno dla kierowców jak i pieszych, określiłam inwestycję związaną z koniecznością przebudowy drogi jako absolutnie priorytetową. Remont drogi dojazdowej do Szpitala Zimowit obejmie położenie nowej powierzchni asfaltowej, montaż nowego, wydajnego oświetlenia ulicznego oraz budowę nowych chodników dla pieszych. Na przełomie stycznia i lutego we współpracy z naszym partnerem "Rogaty Gościniec" otworzyliśmy nową restaurację w Świteziance. Nasze wody i znak firmowy pojechały do Australii na wyścig kolarski. Jak widać nie zwalniamy tempa i działamy na pełnych obrotach.

Dziękujemy zatem za rozmowę, gratulujemy sukcesów i życzymy nie mniejszych w bieżącym roku.