Znamy laureatów wyróżnień przyznanych podczas XI Balu Charytatywnego Otwartych Serc w Krośnie. W tym roku dochód z balu zostanie przekazany na pomoc dla żużlowca Piotra Machnika, u którego lekarze zdiagnozowali nowotwór złośliwy jelita grubego.
Już po raz 11. Prezydent Miasta Krosna oraz Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej zaprosili na Bal Charytatywny Otwartych Serc. Fundacja od lat niesie pomoc osobom potrzebującym, dotkniętym ciężką chorobą.

- Staramy się tym osobom pomagać w różnej formie, by nie zostali sami ze swoimi problemami. Przywracamy nadzieję na pokonanie bólu i cierpienia. Jako fundacja jesteśmy również głównym organizatorem Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie - powiedział Zygmunt Jerzyk, prezes fundacji.

W tym roku bal odbył się 10 lutego w Pałacu Polanka w Krośnie. Tradycją stało się, że prezydent Piotr Przytocki honoruje statuetkami osoby, firmy, stowarzyszenia, fundacje wykazujące się działalności zawodowej lub społecznej szczególną wrażliwością serca na potrzeby drugiego człowieka.

- Nagroda za wrażliwość na potrzeby społeczne miasta Krosna i jego mieszkańców została ustanowiona, by w symboliczny sposób uhonorować osoby fizyczne, firmy, instytucje za ich działalność charytatywną. Pokazujemy, że w naszym mieście są osoby, służące potrzebującym, służące drugiemu człowiekowi - stwierdził prezydent Piotr Przytocki.

Bal Otwartych Serc w Krośnie

W tym roku prezydent przyznał dwie statuetki. Trafiły one do Małgorzaty i Pawła Michalskich oraz Fundacji "Dotyk Anioła".

Małgorzata i Paweł Michalscy od 2008 roku sprawują na terenie Krosna funkcję rodziny zastępczej. Początkowo zajmowali się dziećmi pozbawionymi opieki i wychowania w rodzinach biologicznych jako rodzina niezawodowa, a od 2014 r. jako specjalistyczna rodzina zawodowa.

Uzasadniając wybór, Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna podkreślił, że państwo Michalscy mają trzy córki i mimo konieczności opieki nad biologicznymi dziećmi, zdecydowali się otworzyć swój dom na potrzeby innych. Na przestrzeni szesnastu lat u państwa Michalskich bezpieczną przystań i troskliwą opiekę znalazło 13 dzieci. Jako pierwsza do rodziny trafiła Dominika. Miała tam być jedynie do czasu przysposobienia, ale ze względu na zdiagnozowane mózgowe porażenie dziecięce oraz szereg innych chorób nie znalazła rodziny adopcyjnej.

- Poza opieką nad Dominiką, państwo Michalscy obecnie sprawują pieczę zastępczą nad 5-letnią Oktawią i 4-letnim Franciszkiem. Te dzieci również potrzebują opieki specjalistycznej. Na ogromne uznanie zasługuje fakt, że Małgorzata i Paweł Michalscy nigdy nie odmawiają pomocy w zapewnieniu opieki dzieciom. Dotyczy to zarówno sytuacji interwencyjnych, jak również czasowej opieki nad dziećmi - powiedział Bronisław Baran.

Bal Otwartych Serc w Krośnie

Drugą statuetkę otrzymała Fundacja "Dotyk Anioła". Powstała ona w 2020 roku z myślą o osobach ciężko chorych i niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tworzą ją ludzie niezwykle życzliwi i zaangażowani w niesienie pomocy innym. Wspierają nie tylko osoby obłożnie chore, ale również ich rodziny. Fundacja świadczy pomoc medyczną, prawną i psychologiczną. Rodziny osób obłożnie chorych otrzymują także wsparcie wytchnieniowe. Poszukując wsparcia na realizację swojej działalności fundacja organizuje wiele akcji.

- W ubiegłym roku fundacja, przy dofinansowaniu Miasta Krosna, wzięła udział w konkursie grantowym "Razem możemy więcej", którego celem było wsparcie osób ciężko chorych poprzez edukację zdrowotną, zakup środków opatrunkowych i pielęgnacyjnych oraz pomoc rodzinom tych osób - powiedział Bronisław Baran.

Także Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej przyznała statuetki "Otwartych Serc". Otrzymały je dwie osoby: dr hab. nauk med. Paweł Wiechno oraz pilot balonowy Witold Filus.

Dr hab. nauk med. Paweł Wiechno jest pracownikiem naukowym Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Ważnym aspektem jego działalności naukowej była analiza powiązań choroby nowotworowej i objawów ubocznych związanych z leczeniem przeciwnowotworowym - przede wszystkim powikłań terapii raka stercza i nowotworów jąder. Współpracuje z kolegami z Unii Europejskiej i USA. Pracuje też w ramach programu Narodowej Strategii Onkologicznej i jest współautorem materiałów edukacyjno-informacyjnych w zakresie raka starcza i nowotworów jądra. Jednak największą satysfakcję profesor czerpie z leczenia pacjentów. Bardzo motywujące są dla niego przypadkowe spotkania z pacjentami po leczeniu nowotworów jądra. Panowie zakładają rodziny, są ojcami, pracują i mają różne osiągnięcia.

- Statuetkę naszej fundacji otrzymał za wieloletnią wybitną troskę o chorego, empatię i wrażliwość - powiedział Zygmunt Jerzyk.

Laureatem statuetki jest również pilot balonowy Witold Filus.

- Z Witkiem współpracujemy ponad 20 lat. Zawsze jest nam życzliwy i pomocny w sprawach balonowych. Jest po prostu naszym przyjacielem. To między innymi w Krośnie realizuje swoje pasje. Wielokrotnie zdobywał trofea w sporcie, który uprawia. Mamy także z nim plany na przyszłe lata - podkreślił Zygmunt Jerzyk.

Bal Otwartych Serc w Krośnie

Wyróżnienia od Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej wręczyli prezes Zygmunt Jerzyk oraz wiceprezesi: Grażyna Więcek, Grzegorz Matejczuk, Jakub Mika i Wiktor Więcek.

Tradycyjnym punktem programu była także aukcja między innymi dzieł sztuki, pamiątek, zestawów upominkowych, gadżetów sportowych, zdjęć. W tym roku licytowano 40 przedmiotów i wszystkie znalazły nowych nabywców. Łącznie z licytacji uzyskano 44 800 zł.

Dochód z tegorocznego balu zostanie przeznaczony na rzecz żużlowca Piotra Machnika, u którego lekarze zdiagnozowali nowotwór złośliwy jelita grubego.

Znakomitą atmosferę imprezy zapewnił zespół Kwarta Czyste'y. Gościnnie wystąpiła także śpiewaczka operowa Ksenia Tomkiewicz.

Bal prowadzili Zygmunt Jerzyk i Marcin Majewski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.