Rada Powiatu Krośnieńskiego przyjęła stanowisko w sprawie ograniczenia możliwości rozwoju gospodarki leśnej.
Na sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego, która odbyła się 8 lutego br., radni przyjęli stanowisko w sprawie ograniczenia możliwości rozwoju gospodarki leśnej w Powiecie Krośnieńskim. Treść stanowiska wraz z uzasadnieniem przedstawił radnym starosta Jan Pelczar.

Stanowisko Rady Powiatu Krośnieńskiego


Rada Powiatu Krośnieńskiego z niepokojem obserwuje działania nowego Rządu RP w obszarze gospodarki leśnej. Nasz szczególny sprzeciw budzą skutki polecenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 stycznia 2024 roku, na mocy którego ograniczono pozyskiwanie drewna w m.in. w Nadleśnictwach Rymanów i Dukla. Wprowadzenie tak gwałtownych zmian w sposobie gospodarowania bez wcześniejszych analiz spowodowało wśród leśników i pracowników Zakładów Usług Leśnych uzasadnione obawy o swoją przyszłość.

Decyzja ta poprzez pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw leśnych oraz likwidację wielu miejsc pracy w nadleśnictwach i firmach z nimi współpracujących doprowadzi w nieodległej przyszłości do zubożenia mieszkańców i znacznego ograniczenia możliwości rozwojowych naszego powiatu.

Rada Powiatu Krośnieńskiego uznaje za niedopuszczalne pojawiające się z dużą intensywnością negatywne informacje o leśnikach i ich pracy. Warto podkreślić, że zasoby leśne to jedno z największych naszych bogactw narodowych, a leśnicy ze względu na wzorowo wykonywane obowiązki zasługują na powszechny szacunek. Dlatego za szkodliwe uznajemy ciągłe epatowanie społeczeństwa fałszywymi informacjami o niszczeniu przyrody czy nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. Insynuacje te godzą nie tylko w perspektywy rozwoju gospodarki leśnej ale także kładą się cieniem na budowany przez pokolenia dobry wizerunek ludzi lasu. Na niszczenie dziedziny gospodarki, która przynosi realne dochody do budżetu państwa i daje zatrudnienie tysiącom pracowników nie ma przyzwolenia społecznego.

Leśnicy w sposób trwały i zrównoważony od lat prowadzą prawidłową gospodarkę leśną. Zależy im na dobru rodzimej przyrody, często traktują las jak swój drugi dom i co najważniejsze są fachowcami w swojej dziedzinie. Wystarczy wsłuchiwać się w ich głos, a oni zatroszczą się o dobro narodowe, które ma zdolność odradzania swoich zasobów.

Biorąc powyższe pod uwagę Rada Powiatu Krośnieńskiego zwraca się do Rządu RP o zaprzestanie szkodliwych działań, które ograniczają możliwości rozwoju Polski i naszego powiatu.


Stanowisko zostało przyjęte jednomyślnie.

~Korczyniak

14-02-2024 12:06 3 2

W lasach można wycinać tyle drzewostanu, ile jest w stanie przyrosnąć.
Chodzę po okolicznych lasach i są one bardzo "przejrzyste". Co rok mniej w nich grubych drzew.
Ze słów ~AtoKto wynika, że nie jest durniem i nie wierzy w bzdurę: "jak nie wytniesz drzew to nowe będą rosły", czyli inaczej: jak wytniesz to nie będą rosły.
Kwestia wiary...
Są miejsca na Świecie, gdzie drzewa wycięto i nie rosną.
Zupełnie nie rosną...
Odpowiedz

~Korczyniak

14-02-2024 11:49 2 2

~AtoKto
Obrażasz, bo myślisz, że jesteś mądrzejszy od innych. Tylko Ty tak myślisz...
Odpowiedz

~AtoKto

13-02-2024 14:55 0 10

Nie masz pojęcia jak wygląda gospodarowanie lasem. Myślisz że jak nie wytniesz drzew to nowe będą rosły?! Tylko taki dureń wierzy w takie bzdury. Las należy selektywnie pielęgnować czyli wycinać drzewa które tego potrzebują a w ich miejsce bez potrzeby sadzenia pojawią się nowe. Taki warszawiak cię będzie uczył jak w Bieszczadach ma funkcjonować las - śmiech
Odpowiedz

~Korczyniak

13-02-2024 13:28 10 2

Rada Powiatu Krośnieńskiego w całości - do wymiany! Za 2 miesiące. Ta obecna tylko drogo po załataniu dziur otwiera i obraduje.
A te drobne drzewa, które jeszcze rosną po rabunkowej eksploatacji, chrońmy! Żeby nasze wnuki mogły zobaczyć jak wygląda las. Jak odrośnie...
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.