Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali siedem osób. Wśród zatrzymanych są osoby reprezentujące władze warszawskiej uczelni niepublicznej.
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzą wielowątkowe śledztwo pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

cba

Ze zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym wynika, że dochodziło do nielegalnego handlu dyplomami jednej z warszawskich uczelni wyższych, posiadającej kilkanaście filii w kraju oraz za granicą. Osoby zaangażowane w przestępczy proceder przyjmowały korzyści majątkowe i osobiste w zamian za wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę związanych z odbyciem studiów, w tym dokumentów uprawniających do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Prowadzone śledztwo obejmuje również wątek usiłowania oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia, przyjmowania oraz wręczania korzyści majątkowych.

Siedem osób z zarzutami korupcyjnymi


W dniu 21 lutego 2024 roku, na podstawie postanowień Prokuratora, funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie na terenie województwa mazowieckiego i łódzkiego zatrzymali łącznie siedem osób.

- W sprawie dotyczącej nielegalnego handlu dyplomami zatrzymano łącznie sześć osób, dwie kobiety oraz czterech mężczyzn. Zatrzymani to osoby wchodzące w skład władz jednej z warszawskich niepublicznych uczelni wyższych oraz osoby zajmujące się rekrutacją osób, którym zależało na uzyskaniu dyplomu ukończenia uczelni wyższej bez konieczności zdawania egzaminów oraz udziału w zajęciach - poinformował Zespół Prasowy CBA.

W siedzibie uczelni oraz w miejscach zamieszkania osób zatrzymanych funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli gotówkę, sprzęt elektroniczny oraz dokumentację.
Jedną osobę zatrzymano do wątku usiłowania oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia, a także przyjmowania korzyści majątkowych przez osobę pełniącą funkcję kierowniczą i podawania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.
Wszystkie zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie usłyszały m.in. zarzuty korupcyjne.

Tymczasowy areszt i nieizolacyjne środki zapobiegawcze


CBA w komunikacie poinformowało, że wobec trzech podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie od 40 000 zł do 60 000 zł, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportu.
Wobec jednej osoby zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 100 000 zł, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi w śledztwie oraz zakaz przebywania na terenie uczelni.
Wobec trzech kolejnych podejrzanych prokurator nadzorujący sprawę skierował do Sądu wnioski o zastosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Wobec jednej osoby sąd orzekł warunkowe tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy zastrzegając, że środek ten ulegnie zmianie pod warunkiem uiszczenia poręczenia majątkowego w kwocie 100 000 zł.
Wobec dwóch osób sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na okres trzech miesięcy.

Apel do uczestników przestępczego procederu


W celu skorzystania z klauzuli niekaralności, wynikającej z art. 229 § 6 Kodeksu karnego, osoby uczestniczące w przestępczym procederze nielegalnego handlu dyplomami powinny niezwłocznie zgłosić się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie.

~Cooo

27-02-2024 22:50 1 2

Czemu jakieś warszawskich uczelni szuka w Rzeszowie?
Odpowiedz

~Rolniczy

27-02-2024 15:49 1 7

Z tego co media przekazują będą sprawdzane wszystkie dyplomy i przebieg studiów. Jest też odezwa to tych, którzy uczestniczyli w fałszywy procedurze studiów żeby się zgłaszali, przyznali się, zwrócili pieniądze.
Odpowiedz

~Tomek

27-02-2024 14:50 2 6

Które się chwaliły?:)
Odpowiedz

~Patriotka

27-02-2024 12:01 0 10

Apel do wszystich radnych, starostów, wojtów i burmistrzów ujawnijcie gdzie ukończyliście studia? Sprawa jest bardzo poważna, ważny interes społeczny.
Sprawa jest rozwojowa
Odpowiedz

~prawda

27-02-2024 11:06 1 15

Dwie panie z urzędu gminy w miejscu piastowym chwaliły się w social mediach ukończeniem tych studiów, ale teraz wszystko pousuwały i jeszcze jeden pan ze starostwa powiatowego w Krośnie zdjęcie wrzucał. W sieci nic nie ginie.
Odpowiedz

~ACB

27-02-2024 10:32 1 17

Kto z kandydatow na radnych powiatowych, radnych gminy,wojtow, burmistrzow i innych ukonczyl....chcemy wiedziec
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.