21 marca, w Krośnie, odbył się przemarsz zorganizowany z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.
Wydarzenie to zostało zapoczątkowane przez Fundację 21, która tego samego dnia świętowała 10-lecie swojego istnienia.

Fundacja 21 od lat angażuje się w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, koncentrując swoje wysiłki przede wszystkim na wsparciu dla osób z zespołem Downa oraz ich rodzin. Celem fundacji jest zapewnienie kompleksowej opieki i profesjonalnej terapii, mającej na celu poprawę jakości życia dotkniętych tą wadą genetyczną.

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Krośnie

Światowy Dzień Zespołu Downa, obchodzony corocznie 21 marca, został ustanowiony w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od 2012 roku obchodzi się go pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wybór daty nie jest przypadkowy i nawiązuje do pierwszego dnia wiosny, symbolizując narodziny i nowe początki, a także odzwierciedla istotę zaburzenia - trisomię 21. chromosomu.

Święto ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zespołu Downa oraz promowanie praw i dobra osób z tą wadą genetyczną.

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Krośnie

Tegoroczny przemarsz rozpoczął się po godzinie 10:00, wyruszając spod siedziby Fundacji 21. Trasa wiodła do rynku w Krośnie, gdzie uczestnicy mogli cieszyć się zabawami, animacjami oraz słodką niespodzianką - tortem przygotowanym na tę okazję. Bezpieczeństwo uczestników zapewniali strażnicy miejscy oraz policjanci.

W przemarszu wzięli udział podopieczni fundacji, ich rodziny, a także uczniowie krośnieńskich szkół, co świadczy o integracji i wsparciu lokalnej społeczności dla tej inicjatywy. Tradycyjnie, uświetnieniem wydarzenia było wypuszczenie w niebo 21 balonów, symbolizujących nadzieję i solidarność z osobami z zespołem Downa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.