Stowarzyszenie "Zielona Gmina Chorkówka" alarmuje o postępującej dewastacji nawierzchni oraz zagrożeniu bezpieczeństwa na ul. Składowej w Świerzowej Polskiej. 3 kwietnia organizowany jest protest i blokada drogi.
Stowarzyszenie "Zielona Gmina Chorkówka" przesłało oświadczenie, w którym poinformowało, że działając w imieniu oraz na rzecz mieszkańców ul. Składowej w Świerzowej Polskiej, organizuje protest, mający na celu uwidocznienie problemu złej organizacji ruchu ulicą Składową. Brak działań ze strony zarządcy drogi, którym jest Gmina Chorkówka prowadzi do postępującej dewastacji nawierzchni oraz zagrożenia bezpieczeństwa jej użytkowników.

- Pierwsze działania w tej sprawie Stowarzyszenie "Zielona Gmina Chorkówka" podjęło w 2021 roku podczas rozmów w trakcie spotkań z radnymi i władzami gminy. W lipcu tego samego roku przedstawiciele Stowarzyszenia odbyli również rozmowę z jednym z wiceprezesów i jednocześnie właścicieli lokalnej betoniarni. Został on poproszony o przekierowanie ruchu ciężkiego na przyległą ulicę Przemysłową, której parametry są odpowiednie do obsługi takiego ruchu - informuje Grażyna Więcek, wiceprezes Stowarzyszenie "Zielona Gmina Chorkówka".

Stowarzyszenie informuje, że usłyszeli z ust wiceprezesa betoniarni zapewnienie, iż w planach inwestycyjnych stanowisko mieszkańców zostanie uwzględnione, będzie to jednak rozłożone w czasie do około dwóch i pół roku.

- Zakład dokonał poszerzenia bramy wjazdowej, co umożliwiło skręt ciężkich samochodów na ulicę Przemysłową by przekierować ruch. Postępująca rozbudowa zakładu oraz chęć większych zysków powodują jednak, iż zaprzestano korzystania z ulicy Przemysłowej, a ruch z powrotem przekierowano na ulicę Składową, która jest o kilkadziesiąt metrów krótsza - czytamy w oświadczeniu.

Według "Zielonej Gminy Chorkówka", dodatkowy tłok stanowią samochody dojeżdżające do pobliskiej hurtowni spożywczej, które ulicą Składową skracają sobie dojazd do ulicy głównej, czyli Zręcińskiej.

- Za każdym z tych pojazdów wzbijają się tumany szarego pyłu, którego chmury wdzierają się do domów, osiadają na elewacjach i samochodach. Tak duże natężenie ruchu ciężarowego generuje hałas, niszczy nawierzchnię oraz pobocza ulicy. Władze gminy zdają się pozostawać głuche na wezwania mieszkańców do uregulowania zaistniałej sytuacji poprzez przekierowania całego ruchu ciężkiego generowanego przez zakłady nieprzyległe do ulicy Składowej alternatywną i przystosowaną do tego ulicą Przemysłową. W obliczu zaistniałej sytuacji mieszkańcy zmuszeni są do wyrażenia swojego stanowczego sprzeciwu poprzez organizację protestu - napisano w oświadczeniu.

Protest zaplanowano w najbliższą środę, 3 kwietnia. Ma on przyjąć formę blokady drogi dla przejazdu samochodów ciężkich, tzn. o tonażu powyżej 3,5 tony. Protest, który został zgłoszony do wójta Gminy Chorkówka, odbędzie się w godzinach od 10.00-16.00 na styku ulic: Składowa i Zręcińska oraz Składowa i Przemysłowa.


~Doon

03-04-2024 21:03 2 9

Skoro jest strefa przemysłowa i droga przemyslowa to niech jada ta droga i wtedy ominą domy proste jak siedzenie w wc
Odpowiedz

~halsky

03-04-2024 16:29 2 6

Warto wiedzieć, że istnieje alternatywna droga dla transportu ze Styrobudu.
Odpowiedz

~patrze z boku

03-04-2024 13:16 17 8

od zawsze od kiedy pamiętam była tam strefa przemysłowa, domy powstały później to państwo nie wiedzieli gdzie się budujecie? helikopterami maja latać? Zawsze tam były zakłady i ulica przemysłowa, a domy budowali. Tak przemysł be i fe, ciekawe z czego beda wpływy do budzetu panstwa czy gminy?
Odpowiedz

~KARA

03-04-2024 12:52 3 22

A co z zakładem kamieniarskim budowanym na tej ulicy? to dopiero będzie kurz i huk. Kto dał pozwolenie na takiego kolosa (kubatura ok 40 domów mieszkalnych) wśród zabudowań prywatnych? Z tym należy zrobić porządek! Urbaniści to jednak nieuki, albo sprzedajne.......bez krzty wyczucia estetycznego i moralnego!!!!!
Odpowiedz

~Cynk

02-04-2024 16:47 3 14

Tak już jest w naszym kraju, że odpowiedzialnych nie ma ale kasę za stanowiska się pobiera. Tymi nieprawidłowościami powinni się zainteresować z urzędu prokuratorzy. Gdyby chociaż jeden z odpowiedzialnych urzędników odpowiedział karnie predko nastąpiły by zmiany ... przynajmniej na stołkach.
Odpowiedz

~Cynk

02-04-2024 14:15 4 7

Tak już jest w naszym kraju, że odpowiedzialnych nie ma ale kasę za stanowiska się pobiera. Tymi nieprawidłowościami powinni się zainteresować z urzędu prokuratorzy. Gdyby chociaż jeden z odpowiedzialnych urzędników odpowiedział karnie predko nastąpiły by zmiany ... przynajmniej na stołkach.
Odpowiedz

~Mieszkaniec

02-04-2024 12:15 4 6

Na drogę do Dukli przez Wietrzno i Zboisko są wpuszczane TI R - y. Dlaczego? Policja zamiast pałować rolników powinna pilnować, by TIR - y poruszały się drogami dla nich przeznaczonymi.
Odpowiedz

~Dziadek do Orzechów

02-04-2024 11:09 4 8

Ruch samochodów tysiąc krotnie większy niż 30 lat temu a drogi robi się {byle jak-strabag} i gorzej niż trzy dekady temu.Droga przez Zręcin ma ponad 10 lat a wygląda jak by miała co najmniej z 40 lat.Droga przez Świerzową Polską także nie jest rewelacji bo już robią się zapadliska.
A z tą drogą do betoniarni czy na Auto złom niestety jest tak że w Polsce planiści nie potrafią oddzielić strefy mieszkalnej od strefy przemysłowej.
Odpowiedz

~Adam

02-04-2024 08:59 7 11

Macie okazję zmienić władze gminy i podziękować temu panu
Odpowiedz

~Porządek panuje w korczynie

02-04-2024 07:46 4 3

Znamy to znamy z Korczyny .był znak nie ma znaku do 2.5 tony.bo gostek co mieszka ma firmę pod domem.
Odpowiedz

~Andre

01-04-2024 23:20 1 3

Taaa... obiecanego nigdy za wiele ?
Odpowiedz

~GW

01-04-2024 22:04 4 7

Widzimy w naszym otoczeniu jakie dzieją się szkodliwości tak dla ludzi jak i dla naszego środowiska. Nie możemy tych spraw zostawiać , nasza reakcja musi być zdecydowana. Jakie środowisko zostawimy swoim dzieciom i wnukom?
Dzisiaj w Świerzowej , Dobieszynie czy Jedliczu za chwilę w innych wioskach czy miasteczkach.
Kraj , środowisko lokalne musi się rozwijać i to cieszy ale przy okazji chcą zniszczyć innych bo zarobek i umowy nie biorą pod uwagę nas, mieszkańców .
Odpowiedz

~Oleole

01-04-2024 20:45 2 5

Władza jest dla sutych posad a obywatel potrzebny na wybory ...taki polski bajzel.
Odpowiedz

~Jacek

01-04-2024 19:44 6 9

A droga śmierci Zrecin Zboiska to dopiero arcydzieło indolencji zarządcy czyli powiatu. Tiry, szaleńcze jazdy brak poboczy że o chodniku nie wspomnę. Co jakiś czas wypadki i przynajmniej raz na rok śmiertelny !!!
Odpowiedz

~ttt

01-04-2024 18:32 5 14

Za tydzień wybory, można wybrać wójta który będzie słuchał głosu mieszkańców.
Odpowiedz

~ Byle by zyska był a co z mieszkańcami

01-04-2024 17:51 4 11

Dobieszyn,jeżdżą takie ciężarowe ciężkie załadowane z wielkimi długimi pąkami że ludzie mówią aż domy drżą,pozajezdzane pobocza ,kłęby kurzu ,wdychamy to ! Osiada to na nasze ogrodzenia ,domy. Ale liczy się rozbudowa Rafinerii ,my tam zatrudnienia nie znajdziemy . Bo same bio spece. A jak to wygląda to każdy wie , uciążliwosc dla nas wielka.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.