Polska doświadcza kolejnego napływu pyłu znad Sahary, zjawiska naturalnego, które dotyka wielu krajów Europy.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) poinformował o podwyższonych stężeniach pyłu drobnego PM10 w powietrzu, które mogą być zauważalne na terenie całego kraju, zwłaszcza w dniach 1 i 2 marca.

Prognozy krótkoterminowe przygotowane przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) wskazują na możliwe podwyższenie stężeń tego pyłu znad Sahary, co może wpłynąć na jakość powietrza.

Aktualnie, większość regionów Polski prezentuje dobre lub bardzo dobre warunki jakości powietrza, choć lokalnie, zwłaszcza na południu kraju, stężenia PM10 osiągnęły poziom "umiarkowany" lub "dostateczny".

Pył znad Sahary pochodzi z pustyni Sahara, która jest największą gorącą pustynią na świecie. Pył ten jest unoszony do atmosfery przez silne wiatry i może być transportowany na bardzo duże odległości, w tym nad Europę, przez masy powietrza. Zjawisko to ma miejsce, gdy odpowiednie warunki meteorologiczne sprzyjają dalekiemu transportowi drobnych cząstek piasku i pyłu poza obszar Sahary.

Aby uchronić samochód przed pyłem znad Sahary, zaleca się regularne mycie pojazdu, zwłaszcza po okresie, gdy pył osiada na karoserii. Użycie wosków lub specjalnych powłok ochronnych może dodatkowo zabezpieczyć lakier przed szkodliwym działaniem pyłu. Ważne jest, aby nie usuwać pyłu suchą szmatką, co może powodować zarysowania. Najlepiej stosować delikatne mycie przy użyciu dużych ilości wody, co pozwoli bezpiecznie usunąć pył bez uszkadzania powierzchni samochodu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.