Zasiłek pogrzebowy ma zostać podwyższony, co wiadomo z oficjalnych źródeł. Informację o podwyższeniu świadczenia podała publicznie szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Co więcej, zasiłek będzie podlegał waloryzacji w kolejnych latach. Ile pieniędzy otrzymać można w 2024 w przypadku śmierci bliskiego?
Zasiłek w aktualnej kwocie nie wystarcza na pokrycie kosztów związanych z pogrzebem. Świadczenie nie było waloryzowane od 2011 roku, co ma się zmienić w 2024. Zasiłek podwyższony ma zostać do kwoty 7 tysięcy złotych. Do tego przewiduje się wprowadzenie systemowego mechanizmu waloryzacji świadczenia.

Zasiłek pogrzebowy przyznawany jest jednorazowo przez ZUS lub KRUS (dla rolników) w celu pokrycia kosztów związanych z pochówkiem zmarłego z rodziny. Zarówno dla bliskiej osoby, jak i dla instytucji, takiej jak Dom Pomocy Społecznej lub gmina oraz dla obcej osoby zajmującej się pogrzebem wynosi 4 tysiące złotych, niezależnie od rzeczywistych, poniesionych kosztów. W obecnych realiach jest zdecydowanie zbyt niska kwota, podniesienie jej do 7 tysięcy złotych ma pomów w pokryciu większości kosztów związanych z pochowaniem zmarłego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.