Ile w 2024 roku wynosi renta alkoholowa i kto może ją otrzymać? Świadczenie to jest przeznaczone dla osób, które w wyniku uzależnienia doznały trwałego uszczerbku na zdrowiu, przez co utraciły zdolność do pracy.
Renta alkoholowa to potoczna nazwa, której próżno szukać w oficjalnych dokumentach, ustawach i regulacjach. Nie każdy uzależniony może otrzymać tego typu wsparcie finansowe, a proces starania się o świadczenie jest skomplikowany. Renta alkoholowa to w rzeczywistości wsparcie dla osób, które utraciły zdolność do pracy w wyniku chorób spowodowanych uzależnieniem.

Pieniądze przyznawane są osobom, które nie są zdolne do pracy z racji schorzeń wynikających z wyniszczenia organizmu, spowodowanego długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Chodzi o schorzenia, takie jak obłęd alkoholowy, czyli zespół Ortella, nowotwory, czy też choroby serca i układu krążenia. Wśród poważnych powikłań uzależnienia od alkoholu, które mogą uniemożliwić podjęcie zatrudnienia, wymienia się także marskość wątroby, zespół abstynencyjny (delirium tremens), przewlekłe zapalenie trzustki, uszkodzenia układu nerwowego lub inne uszkodzenia narządów wewnętrznych. Ocenę stanu zdrowia przeprowadza lekarz i wydaje na podstawie swojej diagnozy orzeczenie o niezdolności do pracy.

Sama utrata zdolności do pracy nie wystarczy, by otrzymać świadczenie. Osoba starająca się o rentę alkoholową musi spełnić następujące warunki:
 • posiadanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy,

 • spełnienie wymaganego stażu składkowego i nieskładkowego, zależnego od wieku wystąpienia niezdolności do pracy,

 • udowodnienie, że niezdolność do pracy wynikła w czasach składkowych lub nieskładkowych, określonych w regulacjach.


 • Ostateczną decyzję o przyznaniu renty podejmuje lekarz orzecznik wraz z komisją medyczną.

  Ile wynosi świadczenie w roku 2024?
  1 marca 2024 roku kwota świadczenia uległa waloryzacji i wzrosła do 1780,96 zł brutto dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i 1335,72 zł brutto dla osób częściowo niezdolnych.

  Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

  Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.