Wykłady i praktyczne warsztaty zostały zorganizowane przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
Pod hasłem "Moje zdrowie, moje prawo" Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie zorganizowała 8 kwietnia w obiektach uczelni przy ul. Kazimierza Wielkiego seminarium z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Na uczestników czekały wykłady i warsztaty praktyczne przygotowane przez Zakład Pielęgniarstwa, Położnictwa, Ratownictwa Medycznego, Wychowania Fizycznego, Zielarstwa oraz Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności.


W krośnieńskiej uczelni dzień zdrowia obchodzony jest od 2014 roku i cieszy się bardzo dużą popularnością. W tym roku wzięli w nim udział między innymi uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących, a także studenci PANS.

- Składając sobie życzenia wypowiadamy przede wszystkim słowa "zdrowia, szczęścia". Ale czy one same zaistnieją, choć wypowiadamy je dziesiątki razy i wszyscy nam to życzą? Pomimo tego, iż rozwija się medycyna i nauki około medyczne, same nie są wstanie sprawić, że my będziemy zdrowi. O zdrowie każdy musi zadbać sam. Zdrowie każdego człowieka to jest jego prawo - powiedziała dr Renata Dziubaszewska, dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki PANS w Krośnie, witając uczestników konferencji.

- Rozmawiamy dzisiaj o tym, jaki mamy wpływ na zdrowie i czy faktycznie mamy wpływ. Zachęcam wszystkich do aktywności fizycznej, do zdrowego odżywiania się, do zachowań prozdrowotnych, bez różnego rodzaju używek - dodał dr hab. Zbigniew Barabasz, rektor krośnieńskiej PANS.


W tematykę seminarium "Moje zdrowie, moje prawo" wprowadziła prof. Teresa Bernadetta Kulik, konsultant wojewódzki w dziedzinie zdrowia publicznego, wykładowca Zakładu Pielęgniarstwa PANS.

- Ideą Światowego Dnia Zdrowia jest przypominanie, ze każdy człowiek ma prawo do dobrych usług medycznych. Ma też prawo między innymi do informacji, edukacji, godnego życia, pokoju. Powszechne dobro, jakim jest zdrowie, zapisane jest w wielu międzynarodowych traktatach i kraje zobowiązały się do ich przestrzegania, choć nie wszędzie tak jest, również z przyczyn obiektywnych - stwierdził prof. Teresa Bernadetta Kulik.

Temat "W poszukiwaniu równowagi: przejrzyste spojrzenie na zdrowe odżywianie. Mój talerz - moje prawo" zaprezentowała Agnieszka Momora, dietetyk kliniczny i psychodietetyk, a wykładowcy uczelni przygotowali część praktyczną ćwiczeniową.

Druga część, czyli warsztaty, obyły się w salach wykładowych i salach ćwiczeń.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.