4 maja odbyły się główne uroczystości 90-lecia klubu sportowego Start Rymanów. Był między innymi pokaz filmu o historii sportu w Rymanowie oraz mecz z drużyną oldbojów Legii Warszawa.
Klub sportowy Start Rymanów świętuje w tym roku 90-lecie powstania. Przed dziewięcioma dekadami, w roku 1934 w związku piłki nożnej zarejestrowana została drużyna Strzelec z Rymanowa. Jej powstanie zapoczątkowało historię rymanowskiego futbolu. Główne uroczystości jubileuszowe zorganizowano 4 maja. Zainaugurowała je msza święta w kościele parafialnym w Rymanowie w intencji klubu, byłych i obecnych działaczy, zawodników i sympatyków.

Uroczyste otwarcie obchodów odbyło się w sali kina "Sokół".

- Pięknie jest widzieć dzisiaj w jednym miejscu kilka pokoleń piłkarskich Rymanowa, na czele z zawodnikami legendarnej drużyny juniorów z 1995 roku, która po zwycięstwie z Legią Warszawa awansowała do czwórki najlepszych drużyn w Polsce w tej kategorii wiekowej - powiedział Wiesław Gryzowski, prezes Startu Rymanów.


Gratulacje na ręce prezesa złożyła delegacja władz Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie oraz Podokręgu Krosno: Jacek Adamski, Wojciech Sokołowski i Grzegorz Michalski.
List gratulacyjny oraz grawerton przekazał także burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec. Wspomniał, że sport w Rymanowie zawsze zajmował i zajmuje wyjątkowe miejsce.

- Z budżetu gminy udzielamy dotacji dla siedemnastu stowarzyszeń sportowych, które prowadzą działalność w różnych dyscyplinach, a szkoleniem objętych jest około 500 dzieci i młodzieży. Poprzez sport staramy się rozwijać fizycznie młodzież, wychowywać młode pokolenie. W stowarzyszeniach działa wielu pasjonatów, społeczników, dzięki którym kluby sportowe działają i się rozwijają - powiedział burmistrz Wojciech Farbaniec.

Dodał, że Start Rymanów to prawie wiekowa historia. Przeżywał wzloty i upadki jak każdy klub, ale przetrwał.

- Okres tak bogatej tradycji sportowej to wysiłek kilku pokoleń działaczy, zawodników, trenerów i osób tworzących niepowtarzalną atmosferę wokół sportu w Rymanowie. Za te lata wszystkim zaangażowanym w rozwój klubu, za trud wychowawczy, składam serdeczne podziękowania - podkreślił Wojciech Farbaniec.


Jubileusz był także okazją do wręczenia odznaczeń Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Honorową Odznakę Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej przyznano: Janowi Barczykowi, Kazimierzowi Cetnarskiemu, Januszowi Janowskiemu, Janowi Kilarowi, Adamowi Kołodziejczykowi, Józefowi Sołtysikowi. Złotą Odznakę Podkarpackiego ZPN otrzymali Janusz Konieczny i Władysław Litarowicz, a Srebrną Odznakę Podkarpackiego ZPN Wiesław Gryzowski.
Prezes Startu Wiesław Gryzowski wraz z wiceprezesem Bartoszem Bielem wręczyli burmistrzowi Wojciechowi Farbańcowi pamiątkową statuetkę za wiele lat wspierania klubu.

Podczas uroczystości odbył się też premierowy pokaz filmu, który powstał ku pamięci osób, którzy tworzyli klub. Swoimi wspomnieniami podzielili się: Władysław Litarowicz, Janusz Konieczny, Stanisław Janowski, Jerzy Krukar, Józef Oberc, Adam Kołodziejczyk, Kazimierz Cetnarski, Józef Sołtysik i Wiesław Gryzowski. Reżyserem filmu jest Kacper Gryzowski, za montaż odpowiadał Miłosz Skiba, a za muzykę Adrian Ślusarczyk. Pokazowi towarzyszyła również premiera teledysku dedykowanego klubowi, a w roki głównej wystąpił zawodnik Startu Radosław Nikody.

Spotkanie w kinie "Sokół" prowadziła Alina Pulnar z Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie.


Popołudniowa część odbyła się na stadionie, którym obecnie zarządza Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji i rozpoczęła się od symbolicznego otwarcia obiektu po przebudowie. Inwestycja realizowana była w kilku etapach w latach 2017-2023. W tym czasie wykonano między innymi płyty boisk piłkarskich, wykonano nową bieżnię lekkoatletyczną oraz trybunę. Łączny koszt inwestycji to ponad 10 mln zł, w tym dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki to ponad 3,6 mln zł, a środki własne ponad 6,4 mln zł.

- Obiekt, który dzisiaj symbolicznie otwieramy jest dopuszczony do użytkowania, ale w przyszłości należy jeszcze zadaszyć trybunę, dokończyć ogrodzenie, dobudować do szatni zaplecze magazynowo-socjalne oraz wyasfaltować lub wyłożyć kostką plac parkingowy. Życzę, aby ten obiekt w dobrym stanie służył jak najdłużej i chciała z niego korzystać nasza młodzież i dorośli - powiedział Wojciech Farbaniec, który wspólnie z burmistrzem elektem Grzegorzem Wołczańskim oraz gośćmi specjalnymi obchodów jubileuszowych, znakomitymi niegdyś piłkarzami Janem Domarskim i Grzegorzem Lato przecięli wstęgę.


Nie lada gratką dla kibiców był pokazowy mecz piłki nożnej, w którym spotkali się oldboje Startu Rymanów i drużyna Legii Warszawa - Champions League 1995/1996.

Start Rymanów - Legia Warszawa 2-7 (1-1), karne 5-5


1-0 Igor Matkowski, 1-1 Jerzy Podbrożny, 2-1 Igor Matkowski, 2-2 Jerzy Podbrożny (wolny), 2-3 Jerzy Podbrożny (karny), 2-4 Rafał Nikody, 2-5 Jerzy Podbrożny, 2-6 Maciej Śliwowski, 2-7 Robert Jadczak

Start Rymanów: Piotr Kilar, Grzegorz Łochański, Przemysław Kamiński, Szymon Gołda, Grzegorz Krukar, Igor Matkowski, Ireneusz Cetnarski, Grzegorz Kamiński, Paweł Gubała, Jacek Anczakowski, Krzysztof Litarowicz, Szymon Cetnarski, Bogdan Klimkiewicz, Wiesław Buczek, Zbigniew Szepieniec, Michał Pakosz, Maciej Gromada, Maciej Zięba, Mateusz Szepieniec, Marcin Szajna.
Legia Warszawa: Maciej Szczęsny, Jacek Kacprzak, Grzegorz Lewandowski, Maciej Śliwowski, Juliusz Kruszankin, Robert Jadczak, Leszek Pisz, Jerzy Podbrożny, Dariusz Dźwigała, Dariusz Łoch oraz gościnnie Rafał Nikody i Paweł Pelczarski.
Sędziowali: Artur Szelc oraz Grzegorz Gądela i Albin Kijowski.
Spikerzy: Kazimierz Cetnarski, Konrad Kwolek.

Dla chętnych nie zabrakło okolicznościowego tortu, który wykonał Robert Wołczański, mistrz cukiernik z Rymanowa.

Jutro (5 maja) w ramach obchodów jubileuszowych, od godz. 9.00 na stadionie zaplanowano turniej drużyn młodzieżowych dla roczników 2011 i młodszych, a o godz. 15.00 mecz o mistrzostwo klasy okręgowej seniorów

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.