Podczas pierwszej sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego w kadencji 2024-2029 na przewodniczącego wybrano Marcina Józefowicza. Starostą został ponownie Jan Pelczar.
Wyjątkowo spokojny przebieg miały wtorkowe (7 maja) obrady pierwszej sesji nowo wybranej Rady Powiatu Krośnieńskiego.

W radzie powiatu zasiada 23 radnych - 13 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, 10 z Komitetu Wyborczego Przyjazny Samorząd Krośnieński (PSK). Już pierwsze głosowanie nad wyborem przewodniczącego pokazało obecny układ sił.

Zanim jednak do niego doszło, sesję otworzył najstarszy wiekiem radny Jan Zych. Następnie głosami radnych rozszerzono porządek obrad o wybór starosty, wicestarosty i zarządu powiatu.

I sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego

Po odebraniu przez radnych zaświadczeń o wyborze, złożeniu ślubowania i wybraniu członków Komisji Skrutacyjnej przystąpiono do wyboru przewodniczącego Rady Powiatu Krośnieńskiego. Zgłoszono dwóch kandydatów Marcina Józefowicza (PiS) i Jana Juszczaka (PSK). W tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów funkcję tę powierzono Marcinowi Józefowiczowi, który uzyskał 13 z 23 głosów. Nowo wybrany przewodniczący rady zabierając głos podziękował za poparcie, a także zadeklarował pełną współpracę ze wszystkimi radnymi i profesjonalne prowadzenie obrad.

W dalszej kolejności wybrano dwoje wiceprzewodniczących spośród zgłoszonych Piotra Brila (PSK), Mariana Pelczara (PiS) i Iwony Stefanik (PiS). I tym razem wynik głosowania był łatwy do przewidzenia. 21 radnych poparło Iwonę Stefanik a 13 Mariana Pelczara i to oni zostali wybrani wiceprzewodniczącymi.

I sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego

Z kolei w walce o fotel starosty stanęli dotychczasowy starosta Jan Pelczar (PiS) i Aleksander Mercik (PSK). Wynik tajnego głosowania także nie był zaskakujący. 13 radnych opowiedziało się za dotychczasowym starostą Janem Pelczarem i to on przez kolejne pięć lat będzie pełnić to stanowisko.

I sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego

Ostatnimi głosowaniami pierwszej sesji był wybór wicestarosty oraz członków Zarządu Powiatu. Nowo wybrany starosta przedstawił radzie swoje rekomendacje. Na stanowisko wicestarosty wskazał swojego dotychczasowego zastępcę Andrzeja Guzika, na etatowego członka zarządu Monikę Subik, a na nieetatowych członków zarządu Józefę Winnicką-Sawczuk i Marię Parylak.

Wszyscy kandydaci uzyskali poparcie radnych i tym samym weszli w skład Zarządu Powiatu Krośnieńskiego - Monikę Subik poparło 18 radnych, 2 było przeciw a 3 wstrzymało się od głosu; Józefę Winnicką-Sawczuk poparło 14 radnych, 8 było przeciw a 1 wstrzymał się od głosu; Marię Parylak poparło 16 radnych, a 7 było przeciw.

Pierwsza sesja zakończyła się po ponad czterech godzinach.

~Gjk

11-05-2024 22:11 0 0

Wolę wójta z Pcimia , niż jaśnie oświeconych fundującym nam podwyżki prądu i gazu o benzynie nie wspomnę.
1. Co z CPK (Niemcy mają 4 takie porty ).
2. Co z pogłębieniem Odry.
3. Co z atomem.
4. A wypowiedź ministra o wyższości prawa unijnego.
Teraz wiem dlaczego tak boją się WOSu w szkole . Każdy uczeń powinien wiedzieć ,że Konstytucją jest ważniejsza od prawa europejskiego.
5. A z elektrykami to Europa wyszła jak Zabłocki na mydle.
Odpowiedz

~Analityk

10-05-2024 14:45 3 2

Masz rację, Podkarpacie to jednak "inna" Polska.
Odpowiedz

~młody

09-05-2024 08:28 5 13

w wyborach do PE ciemnogród podkarpacki zagłosuje na "naszego" człowieka czyli na Daniela Obajtka, wójta z Pcimia
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.