Podczas "Kosmicznego pikniku" na budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Powstańców Śląskich w Krośnie zamontowany został nowoczesny defibrylator AED.
Dzisiaj (25 maja) społeczność Miejskiego Zespołu Szkół Nr 7 w Krośnie (SP nr 4 i Przedszkole Miejskie nr 1) zorganizowała tradycyjny piknik rodzinny. W jego organizację zaangażowali się rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie.

W tym roku był to "Kosmiczny piknik, w trakcie którego nie zabrakło wielu atrakcji dla najmłodszych i nieco starszych uczniów. Były kosmiczne gry i zabawy plastyczne, eksperymenty i quizy, konkursy, w tym konkurs na strój "nie z tej Ziemi", występy na scenie, malowanie twarzy, kosmiczna fotościanka, słodki bufet i grill, dmuchany plac zabaw, pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem Zbigniewa Moskala, nauczyciela "Naftówki".

Defibrylator AED i kosmiczny piknik w SP nr 4

W trakcie trwania pikniku na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Powstańców Śląskich zamontowany został defibrylator AED. Pomysłodawcą wyposażenia szkoły w ten sprzęt jest Antoni Bykowski, nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa, a pomysł udało się wcielić w życie dzięki Paulinie i Łukaszowi Zającom, właścicielom spółki Chawer, którzy ufundowali defibrylator.

- Gdy padła taka propozycja praktycznie w ogóle nie zastanawialiśmy się nad sfinansowaniem zakupu. Tym bardziej że jest to urządzenie, które może komuś uratować życie - powiedziała Paulina Zając.

- Nasza rodzina jest związana z tą szkołą. Ja tutaj chodziłem, moje siostry oraz dzieci. Jeden syn już ukończył "czwórkę", a drugi do niej uczęszcza. We wrześniu defibrylator zostanie zainstalowany również w znajdującej się niedaleko stąd, w szkole "Naftówce". Chcemy, by jeszcze dwa kolejne były zamontowane w tym rejonie - stwierdził Łukasz Zając.

Defibrylator AED i kosmiczny piknik w SP nr 4

Defibrylator zainstalowany w "czwórce" jest najnowszym modelem i bardzo prostym w użyciu. Urządzenie po wyjęciu z obudowy i naciśnięciu zielonego guzika powie, jak należy postępować krok po kroku, przeprowadzi przez cały zabieg resuscytacji. Oczywiście trzeba pamiętać, by zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować o zdarzeniu.

- Sprzęt posiada niezwykle przydatną rzecz, tzw. klucz dziecięcy. Ratując bowiem dziecko do 25 kilogramów moc urządzenia powinna być mniejsza niż w przypadku ratowania osób starszych - powiedział Antoni Bykowski.

Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna i radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego przypomniał, że po tym jak defibrylator w Krośnie trafił do hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki niedługo potem uratował życie człowieka, który był na hali i zasłabł.

- Z czasem kupowaliśmy kolejne defibrylatory do obiektów użyteczności publicznej. Myślę, że takich punktów w mieście powinno być coraz więcej powiedział Bronisław Baran.

Defibrylator AED i kosmiczny piknik w SP nr 4

Elżbieta Wilk, dyrektor MZS nr 7 poinformowała, że nowoczesny defibrylator będzie dostępny nie tylko dla osób przebywających w szkole, ale także dla wszystkich znajdujących się w pobliżu, którzy będą potrzebować szybkiej pomocy w krytycznej sytuacji.

- Przy niewydolności krążeniowej pierwsze minuty są decydujące i zanim przyjedzie specjalistyczna pomoc, będzie można z tego urządzenia skorzystać - powiedziała Elżbieta Wilk.

Ochroną defibrylatora zajmuje się firma Karabela. Nowoczesne urządzenie zostało też odpowiednio zabezpieczone w specjalistyczny lokalizator.

- Doskonale pokazuje, gdzie się znajduje w danym momencie i jaką drogę ewentualnie przebyło od miejsca zamontowania - dodał Antoni Bykowski.

Defibrylator AED i kosmiczny piknik w SP nr 4

Zbigniew Moskal poinformował, że obecnie na terenie Krosna dostępnych jest ponad dwadzieścia defibrylatorów AED, w tym tylko kilka dostępnych całodobowo.

- Zdecydowana większość zlokalizowana jest w instytucjach, czy urzędach, czyli w ich godzinach pracy. Niezwykle ważne jest, że od dzisiaj jest tutaj urządzenie, ktęre będzie dostępne całodobowo - zaznaczył Zbigniew Moskal.

Wśród gości dzisiejszego pikniku byli również między innymi przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit wraz z radnymi Anną Dubiel i Małgorzatą Szeligą, radny poprzedniej kadencji Witold Skiba oraz była dyrektorka SP nr 4 Urszula Socha.

~Obiektywny

27-05-2024 17:36 0 1

Niestety ale to nie jest nowoczesny defibrylator tylko najtańszy i stary model.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.