W auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie przy ul. Dmochowskiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 25-lecia uczelni.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie kończy w tym roku 25 lat. Mimo iż jest uczelnią młodą, ale na stałe już wpisała się w krajobraz Krosna.

Gdy w 1999 roku powoływano ją do istnienia, być może nawet nie przypuszczano, że będzie się tak prężnie rozwijać, rozbudowując bazę dydaktyczną, poszerzając ofertę edukacyjną.
Ćwierć wieku działalności szkoły wyższej w Krośnie to czas podsumowania osiągnięć, wkładu pracy wszystkich pracowników, sukcesów studentów i absolwentów oraz osób, dla których historia uczelni jest bliska.

25-lecie PANS Krosno. Uroczyste posiedzenie Senatu

Dzisiaj (27 maja) w auli PANS przy ul. Dmochowskiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 25-lecia uczelni. Wśród zaproszonych gości byli rektorzy i przedstawiciele uczelni wyższych z Rzeszowa, Krakowa, Włocławka, Tarnobrzega, Nowego Sącza, Ciechanowa, Przemyśla, Sanoka, Tarnowa, Skierniewic, Lublina, akademiccy i biznesowi partnerzy PANS, dyrektorzy partnerskich szkół średnich z Krosna i powiatu krośnieńskiego; naukowcy, politycy, przedstawiciele państwowych i lokalnych władz, organizacji samorządowych i społecznych, w tym między innymi posłowie do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska i Bogdan Rzońca; posłowie Joanna Frydrych i Marek Rząsa; podkarpacka kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik; prezydent Krosna Piotr Przytocki, przewodniczący Konwentu uczelni wraz z zastępcami Tomaszem Solińskim i Bronisławem Baranem; przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit wraz z radnymi; przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Marcin Józefowicz; Janusz Fic, przewodniczący Rady uczelni; Barbara Bartosik-Pękalska, przewodnicząca Krośnieńskiej Rady Biznesu; Zbigniew Ungeheuer, konsul honorowy Węgier w Rzeszowie.

Goście uroczystości w PANS Krosno

Rektor PANS w Krośnie, dr hab. Zbigniew Barabasz, profesor PANS przypomniał, że dwadzieścia pięć lat temu, nie żyjący już profesor Andrzej Strutyński, pierwszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, podczas wystąpienia inaugurującego pierwszy rok akademicki w Krośnie powiedział: "Krosno ma wspaniałą historię, ale aby można było mówić o bogactwie miasta, muszą w nim funkcjonować cztery elementy - historia, przemysł, kultura i nauka na poziomie wyższym. Moim marzeniem jest, aby w Krośnie powstała kiedyś pełnoprawna Akademia Krośnieńska".

- Dzisiaj, po 25 latach, nasza uczelnia na dobre wrosła już w pejzaż Krosna i Podkarpacia. Zatrudniamy ponad 200 wykładowców, 100 pracowników administracyjno-technicznych, co umożliwia młodzieży głównie z Krosna i sąsiednich powiatów zdobywanie wykształcenia na miejscu w czterech nowocześnie wyposażonych kampusach, w uczelni funkcjonującej w oparciu o trzy instytuty: politechniczny, humanistyczny oraz zdrowia i gospodarki - powiedział rektor Zbigniew Barabasz.

25-lecie PANS. Uroczyste posiedzenie Senatu

W krośnieńskiej PANS studiuje obecnie blisko dwa tysiące studentów, a ukończyło już ponad 16 tysięcy osób.

Rektor podkreślił, że akademie od wieków pełniły rolę miastotwórczą i tak jest po dzień dzisiejszy.

- Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nasz rozwój nie byłby możliwy bez wsparcia osób, które przez te wszystkie lata przemierzają wspólnie z nami drogę, a gdy potrzebujemy pomocy, wyciągają przyjazną dłoń. Za to wsparcie wszystkim serdecznie dziękuję - dodał dr hab. Zbigniew Barabasz.

25-lecie PANS. Uroczyste posiedzenie Senatu

Uczelnia myśli również o przyszłości, podejmując nowe inwestycje.

- Mam tutaj na myśli przebudowę kamienic Rynek 5 i Rynek 6 z przeznaczeniem na centrum językowe, budowę unikatowego w Polsce laboratorium informatycznego 5G oraz akademika i hali logistyczno-magazynowej. Całkowity koszt inwestycji w najbliższych latach wyniesie ponad 35 milionów złotych. Ale uczelnia to przede wszystkim ludzie. Za te wszystkie lata i serce, które oddajecie uczelni bardzo serdecznie dziękuję - zaznaczył rektor PANS w Krośnie.

Historię powstania uczelni przedstawił jej kanclerz Franciszek Tereszkiewicz, który tę funkcję sprawuje od początku istnienia uczelni.

25-lecie PANS. Uroczyste posiedzenie Senatu

Przypomniał, że wniosek o utworzenie uczeni wyższej w Krośnie został opracowany przez zespół pracowników Kolegium Nauczycielskiego w Krośnie oraz nauczycielskich kolegiów języków obcych w Krośnie i Jaśle.

- Promotorami naukowymi genezy naszej uczelni byli rektorzy i pracownicy wielu działów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie - stwierdził Franciszek Tereszkiewicz.

25-lecie PANS Krosno. Uroczyste posiedzenie Senatu

Głos zabrali, składając życzenia, również rektor AGH w Krakowie, prof. dr hab. Jerzy Lis, dr Robert Musiałkiewicz - przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, Elżbieta Łukacjewska, Bogdan Rzońca, Joanna Frydrych, Marek Rząsa, Piotr Przytocki, Zbigniew Kubit, Marcin Józefowicz, Janusz Fic, Barbara Bartosik-Pękalska, władze uczelni z Rzeszowa, przewodniczący Samorządu Studenckiego Ambroży Żychiewicz, prezes fundacji "Czyń Dobro mimo Wszystko" Kamila Bogacka, Łukasz Zajdel, wiceprezydent Unii Przedsiębiorczych w Krośnie, Irena Zajdel, szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krośnie, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych oraz dyrektorzy instytucji kulturalnych z Krosna.

W trakcie dzisiejszej uroczystości uhonorowano instytucje, które przez 25 lat odcisnęły szczególne piętno w życiu uczelni. Tą część posiedzenia Senatu poprowadził dr Krzysztof Frączek, prorektor ds. studiów PANS, a w gronie uhonorowanych znalazły się krośnieńskie szkoły ponadpodstawowe (I LO, II LO, ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSM, ZSNG, ZSEiO, ZSAB) i Michalickie Liceum Ogólnokształcące w Miejscu Piastowym.

Łukasz Zajdel i Zbigniew Barabasz

Część dotyczącą wręczenia odznaczeń i wyróżnień poprowadziła dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. rozwoju.

Nagrody PANS przyznano rektorom Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej.
Medalem prof. Stanisława Pigonia uhonorowano: kwestora PANS Jadwigę Zych, kanclerza PANS Franciszka Tereszkiewicza oraz Bronisława Barana, zastępcę prezydenta Krosna.
Medale "Za długoletnią służbę" otrzymali: Elżbieta Zajdel (złoty), Elżbieta Brągiel, Radosław Gołąb, Małgorzata Guzik, Agnieszka Kijowska, Jacek Kraś, Joanna Krochmal, Beata Kumiega, Piotr Wais, Jolanta Wojtyczka (srebrny), Damian Dubis, Edyta Kwilosz, Tomasz Pytlowany, Bernadeta Rajchel (brązowy).


Medal Komisji Edukacji Narodowej odebrali: Dorota Chodorowska, Krzysztof Frączek, Małgorzata Górka, Radosław Kruk, Agnieszka Kubacka, Henryk Różański, Joanna Ziobro, Wiesława Szarek.

25-lecie PANS Krosno. Uroczyste posiedzenie Senatu

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu odbył się też premierowy pokaz filmu o uczelni, prezentujący jej sylwetkę, esencję jej działalności oraz misję, jaką pełni w lokalnym środowisku. W sentymentalną podróż zaprosił także zespół muzyczny Carpatia Quintet.

Dzisiejszą uroczystość prowadzili Joanna Jagiełło-Kuczała i Joanna Krochmal.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości:

~Coo

28-05-2024 20:44 0 3

Kiedy więcej studiów magisterskich, w końcu Krosno miasto studenckie?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.